Absurdita narastá. Smradi v polícii, politike a Smere. Opozícia reaguje na nové informácie o dvojnásobnej vražde

25.1.2019 12:30

Podľa najnovších informácií mal zavraždeného novinára Jána Kuciaka lustrovať vysokopostavený policajt, ktorý šéfuje spravodajskej jednotke finančnej polície. Mal tak robiť na príkaz bývalého policajného prezidenta. Opoziční poslanci posielajú ministerke vnútra výzvu.

Absurdita narastá. Smradi v polícii, politike a Smere. Opozícia reaguje na nové informácie o dvojnásobnej vražde
Foto: TASR
Popis: Tibor Gašpar

Novinára, ktorého spolu s jeho snúbenicou zavraždili na objednávku Aleny Zsuzsovej koncom februára minulého roka, mal Pavol Vorobjov lustrovať cez policajnú databázu pár mesiacov pred vraždou. Počas výsluchu, ktorý sa konal v súvislosti s vraždou a medializovanou informáciou, mal uviesť, že tak konal na základe príkazu jeho vtedajšieho šéfa, exprezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara, pričom v databáze zisťoval Kuciakovo bydlisko, rodinné pomery, či má auto, alebo vlastní zbraň.

Gašpar je Vorobjovov sused v obci Veľké Janíky v Nitrianskom okrese. „Takýto príkaz som nikdy nevydal! Nemám o týchto tvrdeniach z vyšetrovania žiadne informácie, preto sa nedokážem k veci bližšie vyjadriť,“ povedal policajný exprezident.

Následne dodal: „Neudivuje ma však, že opätovne vykonávajú vyšetrovanie liberálne médiá na základe nezákonne získaných informácií od orgánov činných v trestnom konaní, ktoré prípad vyšetrujú.“ Viac sme písali TU.

Sulík: Absurdita narastá

K informácii, že príkaz mal ísť od bývalého šéfa Policajného zboru, ktorý v tom čase bol vo výkone funkcie, sa vyjadril Richard Sulík. „V normálnej krajine by v tejto chvíli Tibor Gašpar, toho času poradca ministerky vnútra Denisy Sakovej, stál spolu s ňou pred verejnosťou a vysvetľoval by dôvody, pre ktoré nechal lustrovať svojim podriadeným zavraždeného novinára,“ konštatoval šéf SaS.

Dodal však, že by v rukách museli mať uveriteľné argumenty a nie „báchorky“, ktorých majú podľa jeho slov plné zuby všetci obyvatelia Slovenska. „Zaujíma ma, či teraz pán policajt lustrátor odíde do policajného dôchodku, ako je zvykom, a ešte mu kolegovia aj vystroja rozlúčkovú párty,“ uzavrel ironicky.

Sulíkov stranícky kolega a podpredseda strany Ľubomír Galko rovnako vyjadril svoj názor. „Smradi v polícii, smradi v politike, smradi v Smere. Keby nebolo tých gaunerov, ten chlapec aj s tým dievčaťom mohli ešte žiť,“ konštatoval. Následne sa rečnícky pýtal, čo všetko sa ešte slovenská verejnosť dozvie v súvislosti s dvojnásobnou vraždou. „Toto všetko musíme dotiahnuť do konca,“ dodal.

Remišová: Požadovanie odstúpenie Gašpara bolo správne

Rovnako vývoj situácie komentovala aj predsedníčka klubu OĽaNO Veronika Remišová. Podľa jej slov sú informácie o zisťovaní informácií o novinárovi mimoriadne znepokojujúce, pričom uviedla, že dlhodobo upozorňujú na prepojenie polície a rôznych záujmových skupín.

„Ukázalo sa, že bolo správne, že sme požadovali odstúpenie bývalého policajného riaditeľa Tibora Gašpara z vedenia polície. Informácie, ktoré vyšli na povrch, svedčia o systéme vzájomného krytia, či dokonca spolupráce policajtov, politikov, prokurátorov a pochybných podnikateľov, ktorí dlhé roky beztrestne rozkladajú štát a systém spravodlivosti na Slovensku,“ myslí si.

Dodala, že ak polícia a prokuratúra chce, aby im ľudia začali veriť a aby sa celý prípad vyšetril, tak by mali rovnako vyšetrovať aj všetkých tých vo vlastných radoch, ktorí zneužili svoju právomoc. „Polícia a prokuratúra sa musí začať neodkladne zaoberať vážnymi podozreniami, že v súvislosti s kauzami, ktorým sa venoval zavraždený Ján Kuciak, ako aj sledovaním jeho osoby mohlo dochádzať k súčinnosti viacerých vysokopostavených osôb z prostredia polície aj biznisu,“ uviedla.

Výzva Sakovej

Následne vyzvala ministerku vnútra Denisu Sakovú, aby zbavila funkcie Tibora Gašpara, ktorý v súčasnosti pôsobí ako jej poradca, a aby vzhľadom na medializované informácie vyvodila zodpovednosť. „Je neprípustné, aby bývalý policajný prezident Tibor Gašpar zastával akúkoľvek funkciu na ministerstve vnútra v čase, keď vychádzajú na povrch podozrenia o spôsobe fungovania elitných policajných dôstojníkov pod jeho vedením,“ vysvetlila.

Dodala, že to isté platí aj pre Róberta Krajmera, ktorý rovnako dostal na ministerstve vedúcu funkciu po tom, ako odišiel z funkcie šéfa protikorupčnej jednotky NAKA. „Preto vyzývame ministerku vnútra Denisu Sakovú, aby urobila okamžité opatrenia vedúce k tomu, aby tieto osoby minimálne do vyšetrenia všetkých podozrení zo svojich postov odišli.“

S jej názorom sa stotožnil aj Remišovej stranícky kolega Gábor Grendel. Ten však dodal: „Ak sa toto potvrdí, tak by mal byť pán Gašpar následne obvinený zo zneužívania právomoci verejného činiteľa.“

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: PH
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Lajčák nekompromisne o V4: Imidž nie je dobrý, nechoďme proti našim záujmom

19:23 Lajčák nekompromisne o V4: Imidž nie je dobrý, nechoďme proti našim záujmom

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák v pondelok povedal, že Slovensko…