ANO, Piráti a TOP 09. Novinár prináša návrh na novú koalíciu v Česku

20. 10. 2017 13:00

Šéfredaktor Lidových novín István Léko sa pred nadchádzajúcimi voľbami do Poslaneckej snemovne zameral na český tzv. deep state. „Hlboký štát“ je nový výraz, ktorý používajú západní politológovia najmä od nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa do úradu. Léko v nadväznosti na to opísal, ako by mala vyzerať budúca koalícia v Českej republike.

ANO, Piráti a TOP 09. Novinár prináša návrh na novú koalíciu v Česku
Foto: TASR
Popis: Ilustračné foto: Praha

Léko sa vo svojom komentári zameriava na to, akú rolu zohrá pri vytváraní novej vládnej koalície v Česku logika. „Keď sa pozrieme na zloženie vládnej koalície, ktorá teraz končí, musíme konštatovať, že pri jej skladaní logika hrala len malú rolu. Sociálni demokrati a ľudovci si vzali Babiša do tímu s vidinou, že počas prvého pol roka vládnutia si medzi sebou pekne rozdelia všetko, čo má z hľadiska moci cenu, a všetci budú štyri roky spokojní,“ uviedol s tým, že nasledovala snaha o zničenie politického protivníka.

Podľa Léka Babiš narazil práve na tzv. deep state. „Inde, napríklad v Taliansku, sa tomu hovorí chobotnica, u nás sa uchytilo slovo matrix, ale používa sa aj systémová zmluva, čo je vyšší a rozšírený variant známej opozičnej zmluvy medzi Klausom a Zemanom. V praxi ide o veľmi pevnú mocenskú štruktúru s dlhodobou stratégiou ovládnuť najmä zákonodarstvo,“ dodal Léko.

Andrej Babiš

Andrej Babiš Zdroj: TASR

V prípade, že by mala byť budúca česká koalícia logická, by ju mali, ako navrhol Léko, vytvoriť ANO, Piráti a TOP 09. Táto vládna zostava by potom bola garantom skutočnej zmeny, podotkol. „Dobre viem, že tento návrh na novú koalíciu bude brať vážne málokto, ale za pokus by to stálo. Nezabudnime na staré príslovie, že v sexe a v politike je všetko dovolené,“ uzavrel.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prepustenie Trnku nechalo v údive aj Gála. Nie je to dobrá vizitka pre justíciu

7:52 Prepustenie Trnku nechalo v údive aj Gála. Nie je to dobrá vizitka pre justíciu

Ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) informácia o prepustení bývalého generálneho prokurát…