AKTUALIZOVANÉ Tóth nepochybuje: Za vraždou je Kočner. Sledovanie financoval aj Bödör

15. 1. 2020 13:15

AKTUALIZOVANÉ Niekdajší príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth nemá najmenšie pochybnosti o tom, že Marian K. a Alena Zs. spoločne zosnovali vraždu novinára Jána Kuciaka. Uviedol to vo výpovedi pred senátom Špecializovaného trestného súdu. Súdu opisoval celú genézu vzťahu s Marianom K. aj jeho komunikáciu s obžalovanou Alenou Zs. Podľa neho bolo sledovanie novinárov a neskoršia relácia Na pranieri iba krycou legendou určenou na zavraždenie Kuciaka.

AKTUALIZOVANÉ Tóth nepochybuje: Za vraždou je Kočner. Sledovanie financoval aj Bödör
Foto: TASR
Popis: Svedok Peter Tóth

Sledovanie Kuciaka bolo podľa Tótha požiadavkou Mariana K. Zoznam 28 sledovaných novinárov zostavovali spolu s Marianom K., ktorý doň pridal aj Kuciaka.

Mal sa o ňom vyjadrovať s nenávisťou a vulgárne. Marian K. mal Tóthovi povedať, že by bolo dobré, keby bol nejaký novinár zavraždený, aby sa ostatní zľakli.

Exsiskár tvrdí, že Marian K. bol presvedčený, že Kuciaka proti nemu niekto nahuckal.

Podľa Petra Tótha bol obžalovaný Marian Kočner presvedčený, že Jána Kuciaka proti nemu niekto nahuckal. Zdroj: TASR

Na sledovaní novinárov sa spolu s Marianom K. podľa Tótha finančne podieľal aj Norbert Bödör. Ten sa mu mal podľa vlastných slov sám priznať s financovaním sledovaní. Vo výpovedi Tóth ďalej uviedol, že lustrácie 28 novinárov dostal v obálke od Mariana K. Sledovanie podľa neho vykonávali Miroslav Kriak aj Štefan Mlynarčík.

Tóth na stredajšom pojednávaní označil dve fotografie Kuciaka ako fotky zo sledovania. Exsiskár vypovedal, že ich mal vyhotovovať svedok Miroslav Kriak.

Na USB kľúči ich mal potom Tóth odovzdať Marianovi K. Podľa Zoltána Andruskóa, ktorý bol za vraždu novinára právoplatne odsúdený, ide o fotky, ktoré mu ukazovala Alena Zs. pri zadávaní objednávky vraždy Jána Kuciaka.

Na súde Tóth tiež popísal svoj vzťah s obžalovanou Alenou Zs. Tá si s ním mala podľa jeho slov písať po zadržaní Mariana K. Podotkol však, že nevedel, o koho ide a pochopil to, až keď ju zadržali. V deň, keď v septembri 2018 zadržali trojicu Andruskó, Miroslav M. a Tomáš Sz., sa začala podľa Tóthových slov nepriamo zaujímať, či nezačal Marian K. spolupracovať s políciou.

Peter Tóth bol v procese najprv utajeným svedkom. Neskôr sa však odtajnil a svedčil proti Marianovi K. aj v kauze falšovania televíznych zmeniek.

V jednom z odkazov od Mariana K. z väzby bolo, aby Fico požiadal Mamojku o prijatie krokov, ktoré by viedli k jeho prepusteniu. Za Mamojkom mal ísť nakoniec osobne Tóth aj sám v lete 2018. Mal mu odniesť kópiu podania na Ústavný súd SR.

„Povedal som mu, že ho pozdravuje pán Marian K., že podal podnet a prosí, či by sa v tejto veci mohol angažovať. On sa ešte raz opýtal, či je to podané. Povedal, že v poriadku. Tým sa to skončilo," priblížil. Tóth nedokázal povedať, či v obálke, ktorú dal Mamojkovi, boli aj peniaze. Tvrdí, že ho Marian K. považoval za svojho priateľa.

Marian K. chcel tiež podľa Tótha vedieť, či by cez špeciálneho prokurátora Kováčika zistil, aké sú vyhliadky jeho prepustenia z väzby. Rovnako, či by nemohol intervenovať u prokurátora Jána Šantu, ktorý rieši kauzu tzv. televíznych zmeniek. Dodal, že od Kováčika prišla cez podnikateľa Norberta Bödöra záporná odpoveď s tým, že Šanta by okamžite zvolal tlačovú konferenciu.

Tóth na súde povedal, že nemá najmenšie pochybnosti o tom, že Marian K. a ďalšia obžalovaná Alena Zs. spoločne zosnovali Kuciakovu vraždu. Je však presvedčený o tom, že Bödör s vraždou nič nemal.

Bödör chcel sledovať politikov

Zároveň vypovedal, že po vražde Kuciaka chcel nechať Bödör sledovať politikov vrátane politikov Smeru – SD, ktorí neboli v "tvrdom jadre" strany. 

Exsiskár tvrdí, že politikov si mal podnikateľ aj nahrávať v nejakých priestoroch. Marian K. chcel podľa jeho výpovede zase nechať sledovať po vražde aj generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Tóth tvrdí, že obe žiadosti odmietol.

Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní Marian K., Alena Zs., Tomáš Sz. a Miroslav M. Marian K. si mal podľa prokuratúry objednať Kuciakovu vraždu z pomsty za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti. Tóth bol v procese najprv utajeným svedkom. Neskôr sa však odtajnil a svedčil proti Marianovi K. aj v kauze falšovania televíznych zmeniek.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Na stráž! považujem za národný pozdrav, uviedol odsúdený kotlebovec

15:20 Na stráž! považujem za národný pozdrav, uviedol odsúdený kotlebovec

Člena ĽSNS Antona G. odsúdil v pondelok samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko …