A už dosť! Povedal Zahradil, pokiaľ ide o peniaze EÚ

9. 4. 2020 23:59

Český europoslanec Jan Zahradil sa vyjadril k textu servera Deník.cz, ktorý priniesol informácie o slovách predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej. Tá uviedla, že Európska únia potrebuje masívny záchranný plán na obdobie, keď odznie pandémia COVID-19 ťažko zasahujúca ekonomiky úniových krajín. Jeho hlavnou súčasťou bude budúci sedemročný rozpočet EÚ.

A už dosť! Povedal Zahradil, pokiaľ ide o peniaze EÚ
Foto: Hans Štembera
Popis: Jan Zahradil
reklama

„Už ma tieto veľkoúste reči unavujú. Tak späť do reality. Uvedomme si, prosím, že rozpočet EÚ je cca 1,1 % (!) celoeurópskeho HDP. Slovami jedna stotina (!). To sa nezmení. Áno, zmena štruktúry výdavkov rozpočtu bude nutná a užitočná, ale hlavnú finančnú ťarchu boja s následkami koronavírusu aj tak ponesú národné vlády a národné rozpočty. Vrátane takých masívnych deficitov a dlhov, aké eurozóna ešte nepoznala,“ poznamenal Zahradil.

„EÚ môže ledakde pomôcť. Ale rozhodne sama osebe žiadny členský štát ,nezachráni‘. Toto nie je situácia à la Grécko, keď bol v probléme jeden. Teraz budú v probléme úplne všetci,“ dodal.

Zdroj: Facebook/Jan Zahradil

V súvislosti s očakávanou recesiou spôsobenou koronavírusovými výpadkami budú krajiny Európskej únie potrebovať dlhodobú pomoc zo spoločných prostriedkov. Hovorí sa o novom Marshallovom pláne.

„A v jeho srdci musí byť nový, silný rozpočet EÚ... Musí byť pripravený na obdobie, keď ekonomiky oslabené súčasnou krízou budú potrebovať nahodiť motory a znovu uviesť do chodu náš jedinečný jednotný trh,“ uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá apeluje na to, aby peniaze v budúcom rozpočte boli investované inteligentným a udržateľným spôsobom.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…