A tie deti majú právo voliť? Silný komentár Václava Klausa mladšieho k voľbám

14. 10. 2018 7:00

Poslanec za ODS Václav Klaus mladší sa v pondelok pre server Novinky.cz vyjadril k výsledkom volieb v Česku a aj k tomu, kto by mal chodiť k urnám a kto nie. Varujúca je podľa neho volebná účasť.

A tie deti majú právo voliť? Silný komentár Václava Klausa mladšieho k voľbám
Foto: Daniela Černá
Popis: Václav Klaus mladší

„Účasť pod päťdesiat percent v kedysi najpopulárnejšom type volieb (komunálnych) je varujúca. Ľudia sú unavení z neustálych volieb, stráca sa základná štruktúra: občan-rodina-obec-štát. Teda priestor, kde sa každý prirodzene identifikuje. Okrem schizofrenikov sa každý identifikuje sám so sebou, pochopiteľne. Postarať sa sám o seba a svoj život v prvom rade. Potom je rodina, kam patríte. Žiadne kraje, únia nejakého svetadiela, globálne dobro – to nemá demokratickú oporu – je to len ľudský konštrukt. Nič prirodzené,“ uviedol Klaus mladší na webe Novinky.cz a zopakoval svoju myšlienku, že by sa mal zrušiť Senát.

„A ešte tu máme fenomén zmeny. Mladých ľudí, úplne nových formácií. Mám k tomu jeden postreh. Dnes oslavuje moja staršia dcéra dvadsať rokov. Na oslave jej to veľmi pristalo, začína študovať dosť ťažkú prírodovednú vysokú (biotechnológia liečiv) – všade sa tým chválim, aj keď je to zo 75 % zásluha mojej prvej ženy,“ pokračoval Klaus mladší so slovami, že ho tá dvadsiatka trochu sociologicky trkla.

„Môj starý otec ukončil ,strednú školu‘ v šestnástich a celý život poctivo pracoval ako účtovník. Môj otec maturoval v sedemnástich, promoval na VŠE v 22 rokoch a tiež mu to stačilo na živobytie. Ja som maturoval v osemnástich, no a dcéra začína vysokú v dvadsiatich. Rok-rok-rok-rok. Zvláštne. Sú vari deti teraz neskôr vyspelé fyzicky? Nekonečné pobyty v školských laviciach do dvadsiatich šiestich. Pritom volia už od osemnástich. Ale nebolo to azda myslené tak, že volia ,platcovia daní‘ pôvodne – občania štátu, ktorí pracujú a chcú rozhodovať o svojich daniach?“ spýtal sa Klaus mladší.

„Táto sociologická zmena – preťahovanie akéhosi polodetstva – je dôležitejší faktor spoločnosti, než či dostal o pol percenta viac Čižinský alebo Pospíšil (oboch volilo asi sedem percent Pražanov zapísaných vo volebných zoznamoch),“ uzavrel.

„Zatiaľ som nikde nečítal o aktivite ruských hackerov počas komunálnych volieb. Čo sa to deje?“ zavtipkoval si ešte Klaus mladší na svojom facebookovom profile.

Zdroj: Facebook / Václav Klaus ml.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prepustenie Trnku nechalo v údive aj Gála. Nie je to dobrá vizitka pre justíciu

7:52 Prepustenie Trnku nechalo v údive aj Gála. Nie je to dobrá vizitka pre justíciu

Ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) informácia o prepustení bývalého generálneho prokurát…