A je to: EÚ skutočne ženie pred súd Česko, Maďarsko a Poľsko za to, že nechcú utečencov

7.12.2017 13:20

Tri krajiny Vyšehradskej štvorky čelia žalobe preto, že sa odmietli zapojiť do systému kvót, ktorý bol na pôde EÚ demokraticky odhlasovaný. Európska komisia dnes zároveň predložila návrh politického plánu na dosiahnutie komplexnej dohody o udržateľnej migračnej politike, ktorý by sa mal uskutočniť do júna 2018.

A je to: EÚ skutočne ženie pred súd Česko, Maďarsko a Poľsko za to, že nechcú utečencov
Foto: repro youtube, mg
Popis: Vlajka EÚ

Praha, Budapešť a Varšava pôjdu pred súd. Pre kvóty na utečencov, ktoré vraj odmietli rešpektovať.

„Európska komisia zažalovala Česko, Poľsko a Maďarsko pre ich prístup k programu prerozdeľovania žiadateľov o azyl podľa kvót. Komisia v minulých mesiacoch všetky tri krajiny opakovane vyzývala, aby zmenili svoj prístup a aby tak, ako bolo dohodnuté v roku 2015, ponúkli miesta do programu, v ktorom zostáva z Talianska a Grécka prerozdeliť niekoľko tisíc migrantov,“ píše Česká televízia.

Česká republika mala prijať na základe schváleného mechanizmu vyše 2 600 utečencov. Prijala ich 12. Patrí sa však dodať, že systém kvót bol pomerne ťažkopádny a neefektívny. Hoci si mali členské štáty podľa neho prerozdeliť asi 160-tisíc ľudí, nakoniec bolo takto umiestnených v EÚ len necelých 31-tisíc osôb.

Celý text si môžete prečítať TU.

Únia sa odkláňa od krízového režimu

Európska komisia (EK) vo štvrtok predložila návrh politického plánu na dosiahnutie komplexnej dohody o udržateľnej migračnej politike, ktorý by sa mal uskutočniť do júna 2018. Komisia predostrela tento plán týždeň pred summitom EÚ (14.-15.12.), ktorý sa bude venovať aj otázkam migrácie.

Komisia pripomenula, že EÚ sa odkláňa od krízového riadenia migrácie a je potrebná dohoda o stabilnej a nadčasovej migračnej a azylovej politike EÚ z dlhodobého hľadiska, aby sa udržalo tempo vo všetkých oblastiach – vnútorných aj vonkajších.

Predseda EK Jean-Claude Juncker zdôraznil, že hoci sa už EÚ odkláňa od krízového režimu, je zrejmé, že migrácia bude pre Európanov aj naďalej predstavovať výzvu. "Európa naliehavo potrebuje mať k dispozícii prostriedky na to, aby mohla riadiť migráciu v budúcnosti zodpovedne a spravodlivo. Za posledné tri roky sme dosiahli značný pokrok, ale teraz je čas zmeniť návrhy na právne predpisy a tie premietnuť do praxe," uviedol v správe pre médiá.

EÚ sa v uplynulých troch rokoch podarilo vyvinúť nový prístup k riadeniu migrácie, aby podporila tie štáty, ktoré sú vystavené najväčšiemu tlaku, posilnila ochranu vonkajších hraníc EÚ a zintenzívnila aj spoluprácu s partnerskými krajinami mimo EÚ. 

Vďaka koordinovanej činnosti sa podarilo upokojiť nestálu situáciu a znížiť nelegálne príchody utečencov do EÚ v roku 2017 o 63 percent. Avšak tento trend sa v budúcich rokoch môže meniť, najmä ak zohľadníme aj faktory, ako je zmena klímy. Bezpečnostná situácia a demografický vývoj v európskom susedstve tiež naznačujú, že migrácia bude aj v ďalších desaťročiach predstavovať veľkú výzvu.

Jean-Claude Juncker Zdroj: TASR

Komplexný prístup

Komisia preto predkladá odporúčanie "komplexného prístupu", podľa ktorého majú lídri EÚ pokračovať v začatej práci tým, že zaistia rýchly pokrok pri reforme spoločného azylového systému EÚ, posilnia partnerstvá s tretími krajinami, vytvoria ďalšie legálne cesty do Európy pre migrantov a zabezpečia dostatočné finančné prostriedky do budúcnosti.

"Sústrediť sa iba na vnútorný rozmer a podporu členských štátov nestačí. Zároveň by ani vonkajšia migračná politika sama problém migrácie pre Európu nevyriešila," uvádza sa v správe eurokomisie.

Komisia upozornila, že berúc do úvahy rôzne postoje k reforme dublinského systému by riešením mohlo byť prijatie prístupu, pri ktorom by sa zložka povinného premiestňovania uplatňovala na vážne krízové situácie, zatiaľ čo v menej problematických situáciách by premiestňovanie bolo založené na dobrovoľných záväzkoch členských štátov. S cieľom poskytnúť okamžitú pomoc členským štátom pri ochrane vonkajších hraníc musí EÚ úplne sfunkčniť novú Európsku agentúru pre pohraničnú a pobrežnú stráž, aby dokončila budovanie účinného systému riadenia vonkajších hraníc. Členské štáty musia do marca 2018 zabezpečiť, aby všetky prostriedky a ľudské zdroje potrebné pre rezervy rýchleho zásahu v rámci agentúry boli pripravené na nasadenie.

Presídliť 50-tisíc zraniteľných utečencov

V oblasti spolupráce s tretími krajinami akčný plán EK požaduje úplné vykonávanie dohody EÚ a Turecka, intenzívnejšiu spoluprácu s partnermi z tretích krajín a agentúrami OSN. EÚ musí byť pripravená zmobilizovať ďalšie zdroje pre nástroj EÚ pre utečencov v Turecku, posilniť strategické partnerstvo s Africkou úniou a jej členskými štátmi, realizovať prvú vlnu projektov v rámci vonkajšieho investičného plánu a doplniť zložku pre severnú Afriku v rámci trustového fondu EÚ. S cieľom zabrániť nelegálnej migrácii a narušiť obchodný model prevádzačov a obchodníkov s ľuďmi musí EÚ ponúknuť alternatívu k nebezpečným cestám a otvoriť bezpečné a legálne cesty pre osoby, ktoré skutočne potrebujú ochranu. To bude od členských štátov vyžadovať, aby do mája 2019 presídlili ďalších 50.000 zraniteľných utečencov.

Riadenie migrácie si vyžaduje veľké finančné investície. Od roku 2015 EÚ zvýšila finančné prostriedky vo Fonde pre azyl, migráciu a integráciu a Fonde pre vnútornú bezpečnosť a pre agentúry EÚ o takmer 75 percent. Komisia odporúča, aby vedúci predstavitelia EÚ našli spôsob, ako zaručiť financovanie vonkajšieho rozmeru migrácie a zabezpečiť rýchlu mobilizáciu zdrojov na riešenie základných príčin migrácie a zabezpečenie ochrany utečencov a migrantov.

Autor: mp, TASR

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Dôchodkový strop Smeru. Most a SaS o tom nechcú počuť. Matovič chce zmenu podľa počtu detí

14:25 Dôchodkový strop Smeru. Most a SaS o tom nechcú počuť. Matovič chce zmenu podľa počtu detí

Koaličná strana Smer-SD je pripravená s politickými stranami rokovať o návrhu zastropovania veku odc…