„Ste bohatí, máte spolu deti, ale manžel vás začne mlátiť. Stojí to za to?“ Václav Klaus ml. znovu otvára tému členstva ČR v EÚ

1. 3. 2018 14:11

Keď český poslanec Václav Klaus mladší počuje, ako sa v poslednom čase hovorí o Európskej únii, spomína na mesiace československo-sovietskeho priateľstva. Použil však ešte trochu iné prirovnanie. Vzťah Česka a EÚ mu pripomína manželstvo, v ktorom dochádza k domácemu násiliu.

„Ste bohatí, máte spolu deti, ale manžel vás začne mlátiť. Stojí to za to?“ Václav Klaus ml. znovu otvára tému členstva ČR v EÚ
Foto: Daniela Černá
Popis: Václav Klaus mladší

Poslanec Václav Klaus mladší (ODS) v rozhovore pre Český rozhlas konštatoval, že je namieste otvoriť debatu o odchode Českej republiky z Európskej únie, pretože v tomto spoločenstve krajina nehrá príliš veľkú rolu. Ukazuje sa to napríklad na diskusii o reforme azylovej politiky EÚ známej pod označením Dublin IV. Keď sa českí politici proti tomuto návrhu ohradzujú, sú napomínaní. A za to, že Česi odmietajú prijímať utečencov, im hrozia sankcie.

„Je to niečo, ako keď ste bohatí a máte spolu deti, ale manžel vás začína mlátiť. V takej chvíli je slušné, morálne a demokratické položiť si otázku, či to stojí za to,“ povedal Klaus.

Poslanec uznáva, že odchodom z EÚ utrpí krajina významné ekonomické škody, ale domnieva sa, že sú aj dôležitejšie veci ako peniaze. Pre Klausa sú to kresťanské hodnoty. Nechcel by sa dostať do situácie, aká panuje v niektorých štvrtiach v mestách západnej Európy. Dochádza tam vraj k tomu, že v niektorých častiach miest nie sú kresťania vítaní, a Klaus by sa nechcel dočkať niečoho podobného v Česku.

Nehovoriac o tom, že EÚ vraj trpí demokratickým deficitom, a Klaus sa vidí ako demokrat, ktorý napríklad rešpektuje rozhodnutie Britov z EÚ odísť. Ak sa Česi rozhodnú urobiť rovnaké rozhodnutie, podľa jeho slov to bude treba rešpektovať.

Na vlnách Českého rozhlasu dostal priestor aj český europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL), ktorý uznal, že EÚ skutočne trpí demokratickým deficitom, ale jedným dychom dodal, že sa ho Únia snaží odstrániť. Pripomenul tiež, že práve v demokracii sa občas každému stáva, že je prehlasovaný. To sa za demokratický deficit označiť nedá.

Pavel Svoboda

Pavel Svoboda. Zdroj: Hans Štembera

„Európa nie sú oni, to sme my všetci na európskom kontinente. Kto to nepochopil, tak mentálne uviazol v druhej polovici 19. storočia,“ uviedol.

Celý záznam nájdete na webe ČRo Plus.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pôvodne maštaľ pre boháčov, teraz slovenský konzulát v New Yorku. Rekonštrukcia budovy na Manhattane chce čas.  Sme v rukách amerického systému, vysvetľuje Lajčák

8:40 Pôvodne maštaľ pre boháčov, teraz slovenský konzulát v New Yorku. Rekonštrukcia budovy na Manhattane chce čas. Sme v rukách amerického systému, vysvetľuje Lajčák

Slovenská republika po 26 rokoch konečne získala budovu na Manhattane, ktorá jej už patrí. Slovensko…