Paríž vyhlásil stav klimatickej núdze

9. 7. 2019 18:31

Paríž vyhlásil v utorok stav klimatickej núdze. Francúzska metropola, v ktorej v roku 2015 podpísali svetoví lídri historickú klimatickú dohodu, sa tak pripojila k viacerým svetovým mestám či štátnym parlamentom, ktoré už prijali podobné vyhlásenia, píše agentúra AFP.

 Paríž vyhlásil stav klimatickej núdze
Foto: TASR
Popis: Zhasnuté svetlá Eiffelovej veže v Paríži

"Paríž, podobne ako ďalšie mestá, vyhlasuje stav klimatickej núdze," uviedla v utorok na zasadnutí mestskej rady námestníčka parížskej starostky Célia Blauelová, ktorá má na starosti životné prostredie.

Zdôraznila pritom potrebu dodržiavania cieľov vytýčených v klimatickej dohode z roku 2015.

V deklarácii Blauelovej sa tiež uvádza, že parížska radnica vytvorí tzv. klimatickú akadémiu, ktorej cieľom bude vzdelávať mládež i verejnosť o klimatických zmenách.

Ako prvý vyhlásil stav klimatickej núdze britský parlament, keď 1. mája odsúhlasil v zásade symbolické uznesenie. Nasledoval írsky parlament, v ktorom obdobné uznesenie schválili 10. mája.

Stav klimatickej núdze zároveň medzičasom vyhlásilo približne 650 samospráv miest a obcí na celom svete, informuje americká nezisková organizácia The Climate Mobilization.

Veľkým víťazstvom pre aktivistov bolo, keď takýto stav deklaroval 26. júna New York, dosiaľ najväčšie z miest s takýmto vyhlásením.

Parížsku klimatickú dohodu podpísalo v roku 2015 takmer 200 štátov.

Dohoda stanovuje rámec pre politické, hospodárske a finančné záväzky s cieľom obmedziť nárast priemernej teploty planéty "výrazne pod dva stupne Celzia" do roku 2100, avšak aj s cieľom čo najviac sa priblížiť k hranici 1,5 stupňa Celzia.

Prezident USA Donald Trump však v roku 2017 vyhlásil, že Washington od parížskej klimatickej dohody odstúpi. Toto rozhodnutie nadobudne účinnosť v roku 2020.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Tereza Spencerová v šoku: Čo to? Nedávno brali Rusko za hrozbu. Nové info

23:59 Tereza Spencerová v šoku: Čo to? Nedávno brali Rusko za hrozbu. Nové info

Analytička Tereza Spencerová píše o svete pri rannej kávičke pre server iprima.cz. Okrem iného sa zm…