Minister Lajčák bol pre migračný pakt nepríjemne ponížený, tvrdí Kiska

16.12.2018 12:17

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) bol v súvislosti s paktom OSN o migrácii nepríjemne ponížený. Na margo nedávnych udalostí na Slovensku súvisiacich s migračným paktom to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike uviedol prezident SR Andrej Kiska.

 Minister Lajčák bol pre migračný pakt nepríjemne ponížený, tvrdí Kiska
Foto: TASR
Popis: Prezident Andrej Kiska

"Nerozumiem, prečo parlament a vláda tak ponížili ministra zahraničných vecí. Minister nechcel veľa. Chcel, aby niekto zastupoval Slovensko na samite OSN, aby predniesol všetky naše pripomienky, ktoré parlament ústavnou väčšinou schválil. To bola jeho jediná požiadavka," poznamenal Kiska. Je zároveň presvedčený o tom, že minister oprávnene hovoril o tom, že ak chce Slovensko v čomkoľvek rozhodovať a chce byť modernou krajinou v centre Európy, je povinnosťou krajiny sa rokovaní zúčastňovať. "Ak sa o niečom rokuje a my s tým nesúhlasíme, máme prísť a povedať, nesúhlasíme, máme na to takýto názor. Ale nie niekde spoza plota alebo spoza pece pokrikovať a posielať listy, že toto je tak alebo onak," skonštatoval Kiska. Vylúčil, že účasť Slovenska v Marrákeši by automaticky znamenala podporu migračného dokumentu.

Ing. Andrej Kiska

  • BPP
  • Prvý nezávislý prezident Slovenskej republiky
  • prezident

Na margo pôvodne podanej demisie zo strany ministra zahraničných vecí, ktorý ju následne listom oficiálne stiahol, prezident uviedol, že celú vec považuje za uzatvorenú a viac sa k nej nebude vyjadrovať. "Viedol som viacero rozhovorov s veľmi skúsenými ústavnými právnikmi a všetci sme sa zhodli na tom, že tento postup, ako som postupoval, je správny a pokladáme to za ukončené," dodal Kiska v súvislosti s otázkou, či sa pri prijatí stiahnutia demisie nemalo postupovať inak. 

Tento rok sa podľa prezidenta asi historicky zapíše k roku 1998 

Rok 2018 možno politickými udalosťami prirovnať k roku 1998. Takto končiaci sa rok zhodnotil prezident SR Andrej Kiska. "Keď sa začínal tento rok, všetci sme skutočne očakávali, že to bude v prvom rade rok osláv. Žiaľ, realita bola iná. Smrť Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej absolútne zmenili tento rok. A tento rok sa asi historicky zapíše k roku 1998," skonštatoval Kiska.

Myslí si, že práve v roku 1998 a rovnako aj v roku 2018 museli krajina a občania zabojovať o základné princípy demokracie, o slušnosť, spravodlivosť. "V roku 1998 sa ukončila vláda Vladimíra Mečiara a tento rok 2018 sa bude takisto spájať s ukončením vlády Roberta Fica," podotkol prezident, podľa ktorého občania ukázali hranicu tolerancie k politikom, k ich správaniu a vedeniu krajiny.

Niektoré zmeny, ktoré po udalostiach dvojnásobnej vraždy nastali, napríklad v polícii, hodnotí pozitívne. Je tiež presvedčený, že tak objednávateľ, ako aj vykonávateľ vraždy investigatívneho novinára a jeho snúbenice bude potrestaný. Napriek tomu stále poukazuje na to, že mnohí ľudia polícii stále neveria a ani samotní politici nepomáhajú zvyšovaniu dôveryhodnosti.

Na margo vývoja Slovenska po roku 1993 prezident zopakoval, že krajinu považuje za modernú a sebavedomú, ktorá je "ukotvená" v Európskej únii, eurozóne, je členom NATO. Podotkol, že má dobré ekonomické výsledky, historicky prvýkrát vyrovnaný rozpočet a najnižšiu nezamestnanosť. "Sú to udalosti a javy, na ktoré môžeme byť právom hrdí, a ja ako prezident som nesmierne hrdý," zdôraznil Kiska.

V súvislosti s blížiacim sa rokom 2019 by bol rád, keby sa "nádherná vianočná atmosféra pokoja, lásky a odpúšťania" udržala aj počas budúceho roka. Pripomenul, že Slovensko budúci rok čakajú dvoje volieb, a to prezidentské voľby a voľby do europarlamentu. "Želal by som si, aby politici pochopili, aké Slovensko si občania želajú. Slušné a spravodlivé," dodal Kiska. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Člen Súdnej rady: Fico je pre náš štát nebezpečenstvo

12:00 Člen Súdnej rady: Fico je pre náš štát nebezpečenstvo

Vypočúvanie Roberta Fica ústavnoprávnym výborom bolo ostro sledované zo všetkých strán. Fica kritizo…