Ronaldo v osemfinále ME vo futbale 2024 najprv ronil slzy a potom oslavoval, portugalským hrdinom bol Costa (foto)

  0

  3.7.2024 (SITA.sk) – Cristiano Ronaldo už v pokročilom veku reálne nepatrí k najlepším hráčom majstrovstiev Európy vo futbale v Nemecku, dramatizáciu deja však stále zvláda on aj jeho Portugalsko na jednotku. V osemfinále proti Slovincom mal sám CR7 päť či šesť príležitostí na skórovanie a tú najväčšiu v 105. min, keď si postavil loptu na “biely bod”.

  Rozhodnúť sa muselo v rozstrele

  Brankár Jan Oblak ho však vychytal a Ronaldovi vzápätí skrivilo ústa do plaču. Plakala aj jeho mama a zrejme aj stovky ďalších portugalských fanúšikov na tribúne štadióna vo Frankfurte nad Mohanom.

  Lenže futbal býva často vrtkavý a portugalská reprezentácia si postup predsa len vybojovala a bolo to práve po strelách zo značky pokutového kopu v hlavnej úlohe s Ronaldom. Po tom, čo sa zápas skončil aj po predĺžení 0:0, sa muselo rozhodnúť v rozstrele. A 39-ročný Ronaldo si postavil loptu dokonca ako prvý z portugalského tímu.

  Mal výhodu v tom, že predtým Diogo Costa vychytal Josipa Iličiča a aj to využil. Na druhý pokus už Oblaka umiestnenou strelou k pravej žrdi prekonal a poslal Portugalčanov do ešte väčšej výhody.

  Keďže potom nepremenili svoje pokusy ani ďalší dvaja slovinskí strelci Jure Balkovec a Benjamin Verbič, kým Portugalčania Bruno Fernandes a Fernando Silva áno, Euro 2024 sa napokon dočká veľkého štvrťfinále Francúzsko – Portugalsko.

  Najskôr smútok a potom radosť

  A smútok v Ronaldovej tvári vystriedal víťazný úsmev. “Počas kariéry som premenil približne dve stovky pokutových kopov. Niekedy je to však veľmi náročné, sprevádza to chaos a neistota,” priznal Ronaldo pre RTP.

  Zobraziť fotogalériu k článku:
  Osemfinále ME vo futbale 2024: Portugalsko – Slovinsko (fotografie)

  “Najprv som bol smutný a teraz sa radujem. Takéto stavy prináša futbal a neviem vysvetliť, prečo to tak je. Súper hral dobre, výborne bránil a bol nebezpečný. My sme však mali väčšie šance, viac útočných akcií a zaslúžene sme zvíťazili,” dodal.

  “Bol som si istý, že napriek nepremenenej penalte v predĺžení práve Ronaldo musí byť náš prvý exekútor v rozstrele a ukázať nám cestu k víťazstvu. Je ukážkové, ako vie zareagovať na ťažké momenty počas zápasu. Robí nás všetkých hrdými,” skonštatoval tréner portugalského tímu Roberto Martínez.

  Najtvrdšie pracujúci hráč

  Cristiano Ronaldo síce premenil svoj pokutový kop v rozstrele, ale hlavný hrdina Portugalska stál v bránke. Diogo Costa zneškodnil všetky tri pokusy Slovincov a pobláznil 10-tisíc portugalských fanúšikov na tribúnach frankfurtského futbalového stánku.

  “Bol to náročný zápas najmä vtedy, keď sme neboli pri lopte. Snažil som sa udržať koncentráciu až do konca a to bolo kľúčové. Pri penaltách súperových hráčov som nasledoval svoj inštinkt. Počkal som si na chvíle, keď som mohol pomôcť tímu a teraz prežívam veľké emócie. Tvrdo sme pracovali a vyplatilo sa to,” uviedol Diogo Costa na webe Európskej futbalovej únie (UEFA).

  Na adresu Cristiana Ronalda brankár FC Porto dodal: “On je náš najtvrdšie pracujúci hráč a zaslúži si všetko, čo v kariére dosiahol. Som rád, že s ním môžem byť v jednom tíme.”

  Portugalčania síce vyhrali prvé dva svoje zápasy na ME 2024 nad Českom (2:1) a Tureckom (3:0), ale potom šokujúco podľahli Gruzíncom (0:2). Následná bezgólová remíza proti Slovincom v osemfinále pripomenula ich strastiplnú cestu k titulu majstra Európy v roku 2016, keď zo siedmich zápasov zvíťazili v riadnom hracom čase iba raz – v semifinále proti Walesanom.

  V piatok na nich v Hamburgu v repríze finále ME 2016 čakajú Francúzi. “Vieme, čoho sme schopní. Náš tím musí byť pripravený na všetko a my aj budeme,” dodal Diogo Costa.

  Viac k témam: Majstrovstvá Európy (ME) vo futbale
  Zdroj: SITA.sk – Ronaldo v osemfinále ME vo futbale 2024 najprv ronil slzy a potom oslavoval, portugalským hrdinom bol Costa (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

  - Reklama -