nedeľa, 20 júna, 2021
21.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Parlament sa má dnes venovať hospodáreniu NBS, aj výsledkom Najvyššieho kontrolného úradu

Parlament sa má dnes venovať hospodáreniu NBS, aj výsledkom Najvyššieho kontrolného úradu

Parlament sa má dnes okrem iného venovať aj Správe o výsledku hospodárenia Národnej banky Slovenska (NBS) za rok 2020. Píše sa v nej, že pandémia koronavírusu, ktorá zachvátila svet v roku 2020, prinútila centrálne banky reagovať na túto situáciu opatreniami ochraňujúcimi ekonomiky eurozóny a finančný sektor jednotlivých krajín aj za cenu horšieho hospodárskeho výsledku. Pre NBS to znamenalo v úhrne 236 miliónov eur v podobe nižších výnosov a niektorých zvýšených nákladov centrálnej banky. Vplyvom zvýšených nákupov aktív a podpory likvidity cez nové dlhodobejšie refinančné operácie sa znížili výnosy NBS z finančných činností, v dôsledku odpustenia príspevkov subjektov finančného trhu poklesli ostatné výnosy banky. Tretí rokovací deň 28. schôdze Národnej rady SR (NR SR) sa začína o 9:00.

Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) vo svojej správe o výsledkoch kontrolnej činnosti za uplynulý rok konštatuje, že plán kontrolných akcií na rok 2020 ich obsahoval 35. Plán počítal s tým, že osem kontrol začatých v druhej polovici roka bude pre svoju náročnosť ukončených v roku 2021. Podľa NKÚ je takýto proces medziročného prelínania sa kontrolnej činnosti prirodzený a každoročne sa opakuje. Z plánu kontrolnej činnosti roku 2019 bolo minulý rok ukončených päť kontrol. V rámci prioritných oblastí najpočetnejšiu skupinu vykonaných kontrol v roku 2020 tvorili kontrolné akcie zamerané na efektívnu a transparentnú verejnú správu (16). V druhej skupine boli kontrolné akcie zamerané na trvale udržateľnú spotrebu a výrobu, energetickú efektívnosť a environmentálnu udržateľnosť (päť), udržateľné verejné financie a fiškálnu politiku (štyri). Ďalšími kontrolnými akciami boli aj kontrolné akcie zamerané na vzdelávanie, výskum, vývoj a inovácie či dopravnú infraštruktúru.

Plénum sa má dnes tiež oboznámiť so správami osobitných kontrolných výborov na kontrolu Slovenskej informačnej služby a Vojenského spravodajstva o stave použitia informačno-technických prostriedkov za rok 2020.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,297 +49 Dnes Úmrtí 12,486 +8 Dnes Uzdravení 377,862 Infikovaných 949 Last updated: 20. júna 2021 - 02:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -