Infraštrukturálny balík Joea Bidena má podporiť rast pracovných miest

0
Americký prezident Joe Biden (Foto: TASR/AP)

Infraštrukturálny balík amerického prezidenta Joea Bidena v hodnote dvoch biliónov dolárov (1,7 bilióna eur) zahŕňa investície, ktoré v krátko- aj dlhodobom horizonte podporia rast počtu pracovných miest, vrátane financovania starostlivosti o deti, takže sa viac Američanov bude môcť vrátiť do práce.

“Bidenov návrh na revitalizáciu infraštruktúry Ameriky je určený na vytvorenie nových pracovných miest a udržanie ekonomiky v chode v čase, keď USA vystupujú z pandémie koronavírusu,” cituje agentúra Reuters riaditeľa Národnej ekonomickej rady Briana Deeseho z rozhovoru pre televíznu stanicu Fox News Sunday.

“Musíme však myslieť aj dlhodobo na to, čo naozaj vyvolajú tieto investície: nielen viac pracovných miest, ale aj viac lepších pracovných miest, nielen rast počtu pracovných miest krátkodobo, ale aj dlhodobo, a to investovaním do našej infraštruktúry, investovaním do nášho výskumu a vývoja spôsobom, ktorý sme tu nemali od 60. rokov,” dodal Deese.

Deese sa pripojil k viacerým predstaviteľom Bidenovej administratívy v nedeľnej televíznej relácii, aby podporil plán, ktorý vyvolal kritiku republikánov ako príliš nákladný a príliš liberálny. Republikánsky senátor Roy Blunt vyzval administratívu, aby okresala tento plán a sústredila sa na ekonomické základy. “Ak by sme sa z odstupu pozreli na cesty, mosty, prístavy a letiská a možno aj na podzemné vodovodné systémy a širokopásmové pripojenie, stále by sme hovorili o menej než 30 % celého tohto balíka,” povedal pre Fox News Sunday.

Blunt vyjadril presvedčenie, že menej ambiciózny cieľ v hodnote zhruba 615 miliárd USD by bol pre niektorých jeho republikánskych kolegov prijateľnejší a získal by pre Bidena vzájomnú dohodu, o ktorú sa prezident usiluje.

- Reklama -