Tóth k Matovičovmu boju proti korupcii: Pčolinský verboval Makóa do SIS. Aké pikantné

0
Peter Tóth (Foto: TASR)

O čo presne ide pri obvinení bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského? A čo si na základe tohto nominanta Sme rodina, za ktorého nesie priamu politickú zodpovednosť premiér možno myslieť? Obvinenie analyzuje dopodrobna Peter Tóth, bývalý funkcionár tajnej služby, na svojom webe. “Ak niekto z nepochopiteľného dôvodu uveril propagande Matovičovho režimu o boji proti mafii a korupcii, uznesenie o obvinení riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského musí byť pre každú politickú naivku nepríjemným vytriezvením,” skonštatoval Tóth.

Podľa uznesenia o obvinení, riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský sa mal dopustiť zločinov prijímania úplatku a zneužívania právomocí verejného činiteľa a prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

Podnikateľ a advokát Zoroslav Kollár sa mal zase dopustiť prečinu podplácania.

“Uznesenie o obvinení oboch menovaných je postavené na výpovediach dvoch kajúcnikov. Bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu Finančnej správy (KÚFS) Ľudovíta Makóa a bývalého námestníka riaditeľa SIS Borisa Beňu. Výpovede oboch pánov sa zhodujú, a preto si môžeme pre túto chvíľu odpustiť úvahy o tom, že v zásade ide o poriadne kur.y,” píše Peter Tóth.

Ďalej podotýka, že vzhľadom na to, že Beňa je vo vyšetrovacej väzbe, odpadáva možnosť, že sa s Makóm na Pčolinského dohodli, ako sa to usiluje portrétovať obhajoba.

Čo sa presne malo stať vlani v auguste? “Beňa aj Makó v zhode uvádzajú, že v auguste 2020 v salóniku vedľa kancelárie riaditeľa SIS sa stretli s Pčolinským. Makó na tomto stretnutí povedal, že Zoroslav Kollár by sa vedel revanšovať, ak by SIS prestala s jeho spravodajským rozpracovaním. Riaditeľ SIS Pčolinský aj jeho námestník Beňa svorne potvrdili, že Kollár je objektom spravodajského rozpracovania a sú naňho nasadené aj informačno-technické prostriedky (odpočúvanie). Obaja funkcionári spravodajskej služby sa vyjadrili, že ak advokát vie, čo sa patrí, tak odpočúvanie ukončia,” vyplýva z uznesenia, ktoré rozoberá Tóth.

Na základe popísanej dohody potom podľa polície Makó informoval Kollára, že spravodajskí bossovia súhlasili. Advokát mal odovzdať Makóovi zalepenú obálku, neskôr ju v kancelárii SBS LAMA doručil Beňovi. “Odtiaľ námestník riaditeľa SIS utekal k sebe do kancelárie, kde najprv skontroloval, koľko v obálke je. Zistil, že ide o sumu 40 tisíc eur, rozdelenú na dve polovice. Dve kopy bankoviek v nominálnej hodnote 100 a 200 eur boli previazané gumičkami. Beňa sa s úplatkom poponáhľal do kancelárie riaditeľa SIS, tam si peniaze bratsky rozdelili,” ozrejmuje Tóth.

Ilustračná snímka: (Foto: ds_30, Pixabay)

Z výpovede kajúcnika Makóa vyplýva, že Kollár mal Pčolinskému a Beňovi prisľúbiť platby za ochranu pred spravodajským rozpracovaním na pravidelnej báze. Pravdepodobne k nim ale nedošlo.

Spravodajská operácia proti Kollárovi bola však zastavená. “Keď podriadení Beňu informovali, že advokát používa ešte jeden telefón písaný na inú osobu, oznámil túto skutočnosť Pčolinskému. Riaditeľ SIS podriadenému vydal pokyn, aby neboli podniknuté kroky k obsadeniu takzvanej drevenej telefónnej stanice informačno-technickým prostriedkom. Pčolinský a Beňa ukončenie rozpracovania Zoroslava Kollára pred podriadenými odôvodňovali tvrdením, že nič podstatné neprináša. Takisto sa odvolávali na to, že keďže advokáta rozpracováva aj NAKA, nie je dôvod, aby sa vo veci angažovala SIS.

Z vyšetrovateľom zisteného skutkového stavu takisto vyplýva, že Pčolinský sa podujal v záujme ochrany Zoroslava Kollára zavádzať aj predsedu vlády Igora Matoviča. Mal mu povedať, že rozpracovanie advokáta neviedlo k žiadnym zaujímavým výsledkom. Prečo mal byť premiér Matovič informovaný, uznesenie nehovorí.

Z výpovedí Makóa a Beňu je takisto zrejmé, že Kollár bol nielen odpočúvaný, ale aj fyzicky sledovaný. Fotografie z tohto úkonu poslal Beňa cez aplikáciu Threema Makóovi. Námestník riaditeľa SIS Makóa takisto informoval o tom, kedy a ako bola operácia proti Kollárovi ukončená.

Obaja kajúcnici podľa Tótha v zhode vypovedajú, že Zoroslav Kollár vedel od bližšie nezisteného zdroja, že ho rozpracúvajú tak SIS, ako aj NAKA. Advokát vedel aj to, že proti nemu vypovedá sudca Vladimír Sklenka. Kollár si vraj zo záujmu NAKA nerobil veľké starosti, za každú cenu však chcel, aby vo vzťahu k nemu ukončila aktivity práve SIS.

K odovzdaniu úplatku malo dôjsť podľa Makóa pred 26. augustom 2020.

Odkiaľ sa poznali Makó s Beňom?

Makó a Beňa zhodne tvrdia, že ich v Košiciach v roku 2016 alebo 2015 zoznámil vtedajší riaditeľ Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernard Slobodník, dnes ďalší kajúcnik. Makó bol v tom čase riaditeľom KÚFS. Beňa bol od roku 2016 riaditeľom bezpečnostného úradu SIS a mal čulé styky s Pčolinským a ďalším obvineným Petrom Koščom.

V uznesení sa to síce nepíše, no v rámci iných trestných konaní bolo zistené, že v priebehu roku 2016 sa zoznámil s riaditeľom KÚFS aj bývalý príslušník SIS František Böhm, ktorý bol neskôr spolu s Makóm obvinený a nedávno za dramatických okolností spáchal samovraždu. Z tých istých zistení taktiež vyplýva, že na konci roka 2018 zoznámil Böhma s Beňom práve Makó.

Odkiaľ sa poznali Pčolinský s Makóm?

“Z uznesenia o obvinení riaditeľa SIS a advokáta Kollára je zrejmé, že Beňa v roku 2018 zoznámil vtedajšiu sivú eminenciu zločineckej skupiny Sme rodina Pčolinského s riaditeľom KÚFS Makóm. V uvedenom období sa mali v médiách množiť negatívne články o Makóovi a na jeho adresu sa mal údajne rovnako negatívne vyjadriť aj Pčolinský.

Lenže slovo dalo slovo a Beňa dal oboch pánov dokopy. A padli si do oka, pretože odvtedy ostali v pravidelnom telefonickom aj osobnom kontakte,” píše na webe Peter Tóth. Počas prvého stretnutia v reštaurácii Stodola na bratislavskej Kolibe podľa neho žiadal Pčolinský o pomoc Makóa pri riešení problémov rodinnej herne v Ružomberku. Zaujímali sa o ňu totiž KÚFS a Finančná správa. “A tak sme sa dozvedeli, že láska bratov Pčolinských k hazardu nie je minulosťou. Zmenila sa len jej perspektíva. Kým v mladosti v herniach peniaze míňali, teraz na hazarde zarábajú,” komentuje Tóth.

Pčolinský verboval Makóa do SIS

Tóth dáva do pozornosti aj tie pasáže uznesenia o vznesení obvinenia, ktoré poukazujú na obdobie po nástupe vlády Igora Matoviča. Makó sa mal pýtať Pčolinského, či sa má vzdať pozície riaditeľa KÚFS alebo má o funkciu u novej vládnej moci zabojovať.

Šéf tajných Makóovi poradil, aby sa funkcie vzdal a navrhol mu, že ďalší služobný pomer by mohol vykonávať v tajnej službe. “Svojím spôsobom sa teda dá povedať, že Pčolinský verboval Makóa, čo je mimoriadne pikantné zistenie vo svetle Matovičovej propagandy o boji proti mafii, korupcii a organizovanému zločinu v štruktúrach štátu,” uzatvára Tóth.

- Reklama -