Asociácia cestovných kancelárií čaká na stanovisko k spôsobu vyplácania peňazí klientom cestoviek

0
Foto: grebmot, Pixabay

Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) rešpektuje dočasný zákaz cestovania na dovolenku do zahraničia. Navrhuje, aby sa na rokovaniach, kde sa rozhoduje o dramatickom zásahu do činnosti cestoviek, zúčastnili aj zástupcovia SACKA. V tomto týždni zároveň očakáva stanovisko k spôsobu zabezpečenia finančných prostriedkov a techniky ich vyplácania klientom cestovných kancelárií.

Cestovky podľa prezidenta SACKA Romana Berkesa výrazne utlmili svoju činnosť v snahe posilniť úsilie kompetentných orgánov maximálne znížiť výskyt nového koronavírusu a zamedziť jeho import zo zahraničia. “SACKA odporúča využiť obdobie dočasného zákazu na prípravu a naštartovanie všetkých procesov na plné obnovenie cestovania do obľúbených dovolenkových cieľov v letných mesiacoch 2021,” dodal.

SACKA tvrdí, že v záujme minimalizovania strát z tohto rozhodnutia vlády a dosahov na podnikateľské subjekty je dôležité, aby sa zástupcovia asociácie zúčastnili na rokovaniach, kde sa rozhoduje o dramatickom zásahu do činnosti cestovných kancelárií.

Asociácia je zároveň presvedčená, že evidencia a kontrola pohybu osôb sa dá dosiahnuť jedine pri cestách organizovaných cestovnými kanceláriami, ktoré budú spolupracovať s úradmi verejného zdravotníctva a zabezpečia všetky nevyhnutné hygienické a protiepidemiologické opatrenia počas trvania cesty.

SACKA súčasne vyjadrila podporu vedeniu Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR. To podľa Berkesa spolu s Ministerstvom financií (MF) SR finalizuje nevyriešené otázky týkajúce sa ochrany spotrebiteľov, teda vyplatenie záloh za odložené nezrealizované zájazdy v roku 2020 splatné po 31. auguste 2021. “Už tento týždeň očakávame pozitívne stanovisko z rokovania vedení ministerstiev financií a dopravy, ktoré bude obsahovať spôsob zabezpečenia finančných prostriedkov a techniky ich vyplácania klientom cestovných kancelárií,” zdôraznil Berkes.

V najbližších dňoch tiež SACKA z rezortu dopravy očakáva vyhlásenie výzvy na “veľkú schému” pomoci subjektom cestovného ruchu, určenú na krytie časti strát cestovných kancelárií za rok 2020.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu