sobota, 15 mája, 2021
11.5 C
Bratislava
Úvod Aréna Líderka Hongkongu "plne uvítala" volebné reformy presadzované Pekingom

Líderka Hongkongu “plne uvítala” volebné reformy presadzované Pekingom

Šéfka hongkonskej exekutívy Carrie Lamová v pondelok vyhlásila, že vedenie mesta “plne víta” reformu volebného systému, ktorý navrhol Peking a ktorý zvýši kontrolu čínskej ústrednej vlády nad miestnou politikou. Informovala o tom agentúra AP.

Čínski predstavitelia uviedli, že návrh zákona predložený čínskemu parlamentu bude znamenať, že prevažne propekinský osobitný volebný výbor, ktorý rozhoduje o lídrovi exekutívy Hongkongu, bude vymenúvať aj veľkú časť regionálneho parlamentu. Má to zaistiť, že mesto budú viesť “vlastenci”.

Tento návrh už uplynulý týždeň kritizovali Spojené štáty i Európska únia.

V súčasnosti o polovici hongkonskej legislatívnej rady rozhodujú priamo voliči.

“Vo volebných systémoch sú medzery a existujú aj nedostatky v systémoch v Hongkongu. Plne chápem, že to nie je niečo, čo môže úplne vyriešiť vláda,” povedala Lamová novinárom po návrate z Pekingu. “Som rada, že ústredné orgány znova uplatnili svoje ústavné právomoci, aby pomohli riešiť tento problém pre Hongkong.”

Lamová dodala, že nemôže potvrdiť, či volebné reformy budú znamenať opätovný odklad hongkonských volieb. Tie už vlani v septembri zrušili a odložili o rok s odôvodnením, že si to vyžaduje koronavírusová pandémia.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 387,162 +294 Dnes Úmrtí 12,168 +33 Dnes Uzdravení 370,076 Infikovaných 4,918 Last updated: 15. mája 2021 - 00:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -