Počas prvého týždňa sa sčítalo skoro dva milióny občanov

0

Počas prvého týždňa sčítania obyvateľstva vyplnilo elektronický dotazník  1.942.402 ľudí, teda 34,92 percenta obyvateľov SR. Aktívnejší v sčítaní sú zatiaľ na západnom Slovensku. TASR o štatistike informovala hovorkyňa Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 Jasmína Stauder.
     

 Najviac sčítaných evidujú v Bratislavskom kraji – 300.598, teda 40,12 percenta obyvateľov kraja.
    

  V samotnom hlavnom meste je sčítaných 198.000 obyvateľov. „Bratislava to zobrala vážne. Chceme napraviť nevydarené sčítanie spred desiatich rokov. Preto, aj keď priebežné čísla sú povzbudivé, 40 percent sčítaných obyvateliek a obyvateľov nemôže byť výsledný stav. Ak sa sčítame všetci, Bratislava môže získať o milióny eur viac na rozvoj mesta,” pripomenul Matúš Vallo, primátor hlavného mesta, ktoré na sčítanie vyzýva intenzívnou kampaňou Bratislava sa ráta.
     

 Viac ako 36 percent obyvateľov sa sčítalo v Trnavskom (36,60), Trenčianskom (36,49) a Žilinskom kraji (36,27 percenta obyvateľov).
      

Nasleduje Nitriansky kraj, kde sa sčítalo 35,09 percenta obyvateľov, Banskobystrický kraj (32,04) a Prešovský kraj (sčítaných 31,41 percenta obyvateľov).
      

Zatiaľ najmenej, 29,35 percenta obyvateľov sa sčítalo v Košickom kraji.
     

 Prvý týždeň sčítania z hľadiska očakávaných celkových výsledkov a ich presnosti považuje za úspech aj generálna riaditeľka sekcie sociálnych štatistík a demografie Štatistického úradu (ŠÚ) SR Ľudmila Ivančíková. “Samozrejme, za finálny úspech budeme považovať minimálne 70 percent obyvateľov sčítaných elektronicky,” dodala.
    

  Sčítanie obyvateľov sa začalo v pondelok 15. februára. Prvýkrát vo svojej histórii je založené na kombinácii už existujúcich údajov s údajmi od obyvateľov a je plne elektronické. Obyvateľ sa sčíta sám. Môže tak urobiť na webe scitanie.sk alebo pomocou mobilnej aplikácie SODB 2021. Elektronické sčítanie samovyplnením formulára potrvá do 31. marca. Asistované sčítanie bude od apríla do konca októbra.
     

 Povinnosť sčítať sa majú podľa zákona všetci obyvatelia, ktorí majú na Slovensku trvalý, prechodný, ale aj tolerovaný pobyt. Sčítať sa je povinný aj občan Európskej únie, ktorý má na Slovensku obvyklý pobyt. Neplnoleté osoby je povinný sčítať rodič, prípadne zákonný zástupca. Za nesplnenie povinnosti hrozí pokuta.

     

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu