streda, 12 mája, 2021
14.9 C
Bratislava
Úvod Aréna O predlžovaní núdzového stavu sa bude ešte diskutovať

O predlžovaní núdzového stavu sa bude ešte diskutovať

Koaličné poslanecké kluby budú o podpore predĺženia núdzového stavu v Národnej rade (NR) SR ešte rokovať. Uviedli to hnutia OĽANO, Sme rodina aj strana SaS.

“Poslanci hnutia OĽANO si plne uvedomujú zodpovednosť za ochranu zdravia a života občanov, a preto bude téma predlžovania núdzového stavu predmetom najbližšieho rokovania poslaneckého klubu,” uviedol Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO.

SaS podobne avizovala, že sa dohodnú na spoločnom postupe na rokovaní klubu. Rovnako to vidí Sme rodina. Podľa slov tlačového odboru hnutia si k tejto téme ešte sadnú poslanci aj s predsedom hnutia Borisom Kollárom a dohodnú sa, akým spôsobom budú postupovať.

Poslanec za Sme rodina Patrick Linhart už avizoval, že “nezmyslené predlžovanie núdzového stavu” nepodporí. Hovorí o potrebe otvoriť maloobchody a odškodniť živnostníkov. Kritizoval komunikáciu vlády, spory v koalícii i chaoticky a narýchlo prijímané opatrenia, ktoré už nebude podporovať, pokiaľ “nebude vypočutý hlas poslancov”.

Schôdza NR SR, na ktorej majú poslanci odobriť predĺženie núdzového stavu, by mala byť v týždni od 22. februára, predbežne sa hovorí o 24. februári. Uviedla to predsedníčka poslaneckého klubu Za ľudí Jana Žitňanská.

Núdzový stav sa predĺžil od pondelka (8. 2.) o ďalších 40 dní, rozhodol o tom vládny kabinet. Predĺženie musí odsúhlasiť parlament do 20 dní odo dňa jeho účinnosti.

Vláda využila možnosť, ktorú jej dáva novelizovaný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Legislatíva umožňuje vláde opakovane predlžovať núdzový stav, najviac o 40 dní. Schváliť to však musí aj parlament, najneskôr do 20 dní. Má to byť “ústavná poistka” v rámci deľby moci a systému bŕzd a protiváh v parlamentnej republike.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 386,136 Úmrtí 12,077 Uzdravení 368,421 Infikovaných 5,638 Last updated: 12. mája 2021 - 07:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -