štvrtok, 6 mája, 2021
12.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Rádioaktívny odpad zo zahraničia sa bude spaľovať na Slovensku do roku 2023

Rádioaktívny odpad zo zahraničia sa bude spaľovať na Slovensku do roku 2023

Z rádioaktívnych materiálov, ktoré pre Taliansko spaľuje Jadrová vyraďovacia spoločnosť (JAVYS), na Slovensku nezostane nič a všetok rádioaktívny popol sa vyvezie naspäť do krajiny pôvodu. Povedal to v piatok na tlačovej konferencii minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Šéf rezortu sa dohodol s ministrom životného prostredia Jánom Budajom (OĽANO), že JAVYS po ukončení súčasne platnej zmluvy s talianskou spoločnosťou nebude nové zahraničné zmluvy na spaľovanie rádioaktívnych odpadov uzatvárať.
     

 Sulík spresnil, že JAVYS spaľuje nízko rádioaktívny odpad, ktorý vzniká pri likvidácii jadrových zariadení, ako napríklad rukavice, návleky, alebo prostriedky na čistenie. “Zmluva platí niekoľko rokov, ten odpad sa sem dovezie, tu sa to spáli, a to, čo zostane, sa späť vyvezie. Na Slovensku nezostane jeden jediný gram rádioaktivity,” povedal Sulík. Generálny riaditeľ spoločnosti JAVYS Pavol Štuller spresnil, že zmluva s talianskou spoločnosťou je platná do roku 2023.
     

Slovensko však spaľovňu rádioaktívnych odpadov potrebuje aj na likvidáciu vlastných odpadov. JAVYS preto postavil novú spaľovňu s vyššou kapacitou, no tá zatiaľ od rezortu životného prostredia nedostala povolenie na riadnu prevádzku. V súčasnosti podľa Sulíka spaľovňa likviduje v skúšobnej prevádzke iba nerádioaktívne odpady.
      

JAVYS sa v súčasnosti podľa Štullera zaoberá aj prípravou na vybudovanie dlhodobého skladu vyhoreného jadrového paliva, nakoľko dočasné úložisko je už naplnené na 93 % a plné bude v roku 2023. Na základe geologického prieskumu má spoločnosť vyhliadnuté dve lokality na strednom Slovensku. “V súčasnej dobe prebiehajú prípravné práce a verím, že sa tento projekt napriek odporu niektorých aktivistov podarí dokončiť v stanovenom období, pretože je to v strategickom záujme Slovenskej republiky,” dodal.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 384,660 +343 Dnes Úmrtí 11,920 +34 Dnes Uzdravení 366,264 Infikovaných 6,476 Last updated: 6. mája 2021 - 21:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -