Namiesto poďakovania vyhrážky! Zástupcovia miest a obcí reagujú na Matoviča

0
Na snímke dobrovoľníci čakajú na ľudí počas testovania na dostihovej dráhe v bratislavskej Petržalke, 1. novembra 2020. Foto: TASR

Zástupcovia miest a obcí – predstavitelia Združenia aj Únie upozorňujú vládu SR, aby lepšie manažovala testovanie obyvateľstva na COVID-19, najmä ak ju sama vymyslela, nariadila a odporučila. Predovšetkým sa predstavitelia miest a obcí ohradili voči výroku premiéra v diskusnej relácii TA3, kde sa vyjadril, že ak nebudú testovať, čaká ich kriminál.

To bola reagencia na starostu  z obce Dvory nad Žitavou, Branislava Becíka, ktorý odmietol organizovať ďalšie testovanie v obci. (Ide o syna bývalého ministra za HZDS).

Členské mestá Únie požiadali premiéra Matoviča, aby prehodnotil svoj slovník voči samosprávam a nevyhrážal sa “kriminálom” primátorkám a primátorom, starostkám a starostom. Podobné nedôstojné vyjadrenia nie sú podľa Únie hodné predsedu vlády. Mimochodom Únia má 56 členov a reprezentujú takmer dva milióny obyvateľov Slovenska. ÚMS pripomína, že celý proces doterajšieho celoplošného testovania by vláda nedokázala nikdy zvládnuť bez pomoci a spolupráce samospráv.

Navyše vláda SR ani nemá kompetencie nariaďovať samosprávam úlohy, ani ich trestať.

ZMOS podotýka, že odporúčanie vlády starostom a primátorom o zabezpečení testovania zobrali samosprávy veľmi zodpovedne. Združenie preto nerozumie, prečo je “dokázateľne ústretový prístup odmeňovaný kritikou a už aj vyhrážkami.” Podľa združenia je nevyhnutné, aby štát a ústredné orgány štátnej správy prebrali zodpovednosť za výkon aj zrozumiteľné manažovanie testovania

Samosprávy venujú čoraz viac tejto aktivite, lebo ju vnímajú ako prevenciu zdravia a zamedzenie šírenia ochorenia. TO sa však nesmie diať na úkor ďalších kompetencií.
Mestá a obce sa testovaniu venujú od minulého roka a niektoré z nich ho zabezpečovali minimálne päťkrát. Testovanie je spojené aj s ohromnou  byrokraciou.

 “Združenie apeluje na vládu, aby zaviedla do testovania obyvateľov systém, ktorý bude udržateľný, bude sa mu venovať zdravotnícky personál a zároveň bude garantovať dostupnosť možnosti testovania v celom území,” konštatuje pre TASR predseda ZMOS Branislav Tréger.
      

Podľa združenia je zrejmé, že testovanie na Slovensku sa tak skoro neskončí. Nejde však už o ad hoc iniciatívu, ale niečo, čo sa stáva súčasťou dlhodobej prevencie a verejných služieb. Aj z toho dôvodu by mala vláda SR nastaviť taký mechanizmus, v ktorom budú samosprávy vykonávať svoje kompetencie a zdravotníci svoje. “Zamieňanie kompetencií, či ich suplovanie, nie je na mieste,” zdôrazňuje Tréger.

ÚMS verí, že ministerstvo zdravotníctva do utorka (9.2.) dokončí povoľovanie vzniku súkromných mobilných odberových miest (MOM) v slovenských mestách a obciach. Považuje to totiž za absolútne nevyhnutné, pretože mnohé samosprávy už nie sú schopné a ani ochotné “brať víkendové pretestovanie obyvateľov naďalej iba na svoje plecia”. ÚMS taktiež apeluje na rezort zdravotníctva, aby čo najskôr v spolupráci s fakultnými nemocnicami a samosprávami zriadil vakcinačné centrá. “Veríme, že v najbližších týždňoch bude na Slovensku taktiež dostatok potrebných vakcín,” poznamenala Piršelová.

Únia miest Slovenska okrem iného žiada ministra školstva SR Branislava Gröhlinga, aby vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu zjednotil termín jarných školských prázdnin, a to pre všetky kraje. Únia navrhuje spoločný termín od pondelka 15. februára. Uviedla to vo svojom vyhlásení, ktoré podporilo 56 členských miest ÚMS, ktoré reprezentujú takmer dva milióny obyvateľov Slovenska.     

“Rozdelenie prázdnin v aktuálnej epidemiologickej situácii nepovažujeme za rozumné, ani za logické,” informovala hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová.      

- Reklama -