utorok, 22 júna, 2021
31.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Francúzsko nevydá do Španielska bývalú šéfku organizácie ETA

Francúzsko nevydá do Španielska bývalú šéfku organizácie ETA

Francúzsky odvolací súd v stredu odmietol vydať Španielsku bývalú vodkyňu separatistickej skupiny Baskicko a jeho sloboda (ETA) s tým, že jej zásadné priznanie týkajúce sa útoku z roku 1996 bolo možno získané mučením.

Španielsko je presvedčené, že Iratxe Sorzábalová Díazová (49) bola jedným z hlavných vodcov medzičasom rozpustenej organizácie ETA počas jej štyri desaťročia trvajúcej kampane za baskickú nezávislosť. Od roku 1959, keď ETA vznikla, jej ozbrojený boj pripravil o život 853 ľudí.

Predseda súdneho senátu v Paríži v stredu uviedol, že Španielsko “nereagovalo seriózne alebo dostatočne presne” na tvrdenia obvinenej, že k bombovému útoku z roku 1996 sa priznala až po tom, ako bola vystavená mučeniu, čím bolo ohrozené jej právo na spravodlivý proces.

Sorzábalová tvrdí, že keď bola v roku 2001 vo vyšetrovacej väzbe v Madride, bola podrobená “zlému zaobchádzaniu” vrátane “dusenia a elektrošokov”, aby sa priznala k účasti na niekoľkých útokoch.

Hoci Madrid tieto tvrdenia spochybnil, lekárske vyšetrenia a správy od medzinárodných organizácií potvrdzujú výpovede Sorzábalovej.

Francúzsky prokurátor uviedol, že vzhľadom na obhajobou uvedené skutočnosti o mučení, priznanie exlíderky ETA možno “považovať za anulované”.

Odvolací súd však v troch iných prípadoch súhlasil s vydaním Sorzábalovej na stíhanie do Španielska. Ešte pred tým si však táto rodáčka z mesta Irún musí vo Francúzsku odpykať trest za teroristické spolčovanie. Na slobodu by sa mala dostať v máji roku 2023, uviedla jej advokátka Xiantana Cachenautová.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,385 +59 Dnes Úmrtí 12,502 +6 Dnes Uzdravení 378,050 Infikovaných 833 Last updated: 22. júna 2021 - 16:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -