sobota, 31 júla, 2021
24 C
Bratislava
ÚvodArénaNemecko: Pizzeria je pomenovaná po antimafiánskych hrdinoch, Taliansko protestuje

Nemecko: Pizzeria je pomenovaná po antimafiánskych hrdinoch, Taliansko protestuje

Súdne rozhodnutie, povoľujúce nemeckej reštaurácii používať v názve mená dvoch protimafiánskych hrdinov, vyvolalo v Taliansku pobúrenie.

Maria Falconeová, sestra Giovanniho Falconeho – ktorého zavraždila talianska mafia v roku 1992 – zažalovala pizzeriu v nemeckom meste Frankfurt nad Mohanom za používanie názvu Falcone & Borsellino. Uvádza sa to v novembrovom rozhodnutí súdu, ktoré mala v sobotu možnosť vidieť tlačová agentúra DPA.

Frankfurtský súd rozhodol v prospech reštaurácie, ktorá používala mená dvoch slávnych prokurátorov (resp. vyšetrujúcich sudcov) zaoberajúcich sa prípadmi mafiánov zo sicílskej Cosa Nostry. Oboch mafia zavraždila. Reštaurácia je vyzdobená fotografiami z filmu Krstný otec a spomienkovými predmetmi mafie, ktoré zločineckú organizáciu zľahčujú.

“Je to pre nás veľmi bolestný verdikt,” povedala v piatok Maria Falconeová pre taliansku tlačovú agentúru ANSA a dodala, že sa proti rozhodnutiu súdu odvolá.

Kritika prúdila v piatok a sobotu okrem iných aj z talianskeho veľvyslanectva v Berlíne, od talianskych ministrov spravodlivosti a zahraničných vecí, starostu sicílskej metropoly Palermo a krajne pravicového lídra Mattea Salviniho.

Podľa vyhlásenia Falconeho nadácie reštauráciu objavil taliansky právnik a nadácia okamžite podnikla právne kroky, bez toho, aby sa najprv skontaktovala s reštauráciou.

Súd uznal, že názov reštaurácie posmrtne poškodzuje Falconeho povesť, ale to nestačí na zákaz používania jeho mena 28 rokov po jeho smrti.

Sú niektoré náznaky, že reštaurácia už názov Falcone & Borsellino nepoužíva, hoci webová stránka s týmto názvom ešte funguje. Vonku na budove už tieto mená nie sú a reštauráciu nebolo možné telefonicky zastihnúť, dodala DPA.

Právnici nadácie sa domnievajú, že majú dobré argumenty na odvolanie.

Giovanni Falcone bol taliansky prokurátor (resp. vyšetrujúci sudca), ktorý sa špecializoval na vyšetrovanie a odhaľovanie zločinov talianskej Cosa Nostry. Bol jednou z vedúcich postáv boja proti organizovanému zločinu v Taliansku. Zomrel vo veku 53 rokov po tom, ako bol naňho spáchaný atentát výbušninou nastraženou na ceste. Spolu s ním zahynula v aute aj jeho manželka a traja osobní strážcovia.

O pár týždňov zabila mafia aj 52-ročného Paola Borsellina. Výbušninu mu dali priamo do auta. Vzala život aj piatim policajtom.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,647 +66 Dnes Úmrtí 12,540 +4 Dnes Uzdravení 379,535 Infikovaných 572 Last updated: 31. júla 2021 - 10:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -