štvrtok, 28 januára, 2021
0 C
Bratislava
Úvod Aréna Francúzsko: Polícia počas protestov proti policajnému násiliu zadržala 81 osôb

Francúzsko: Polícia počas protestov proti policajnému násiliu zadržala 81 osôb

Dovedna 81 ľudí zadržala polícia počas sobotňajších protestov proti policajnému násiliu i kontroverznému návrhu bezpečnostného zákona, ku ktorým došlo vo viacerých francúzskych mestách. S odvolaním sa na správy miestnych médií o tom v nedeľu informovala agentúra DPA.

Protesty sa konali v približne 70 francúzskych mestách vrátane Paríža, Štrasburgu, Lille, Rennes, Marseille, Lyonu, Bordeaux, Montpellieru či Nantes. Celkovo sa na nich podľa údajov ministerstva vnútra zúčastnilo približne 133.000 ľudí, z čoho len v Paríži protestovalo asi 46.000 demonštrantov. Organizátori odhadli účasť v celej krajine na 500.000 a v Paríži na 200.000 demonštrantov.

Zhromaždenia mali prevažne pokojný priebeh, avšak sporadicky ich sprevádzalo aj násilie a výtržnosti. Stalo sa tak v Paríži, kde malé skupiny maskovaných protestujúcich zaútočili na policajtov kameňmi, petardami a dlažobnými kockami. Podarilo sa im zapáliť fasádu francúzskej centrálnej a viacero policajných zátarás. Príslušníci poriadkovej polície odpovedali slzotvorným plynom, pričom došlo ak k fyzickým potýčkam. Polícia nasadila slzotvorný plyn voči násilníkom aj v bretónskom meste Rennes.

Muž kráča okolo horiacich áut počas demonštrácie proti bezpečnostnému zákonu v Paríži 28. novembra 2020. Foto: TASR/AP

V Paríži utrpelo pri potýčkach zranenia 23 policajtov, vo všetkých francúzskych mestách sa ich zranilo dovedna 76.

Polícia zároveň v nedeľu informovala, že mimo Paríža sa na zranenia spôsobené policajtmi sťažovali dvaja demonštranti. Pre hlavné mesto dosiaľ obdobný údaj zverejnený nebol.

Agentúra AFP v nedeľu informovala, že v Paríži bol policajtmi zranený aj oceňovaný novinár na voľnej nohe, 24-ročný Ameer Alhalbi, ktorý v minulosti spolupracoval s AFP i časopisom Polka. Podľa generálneho tajomníka organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) Christophe Deloire ho zranili “policajným obuškom”, pričom vyviazol zo zlomeným nosom a poraneným čelom a bol hospitalizovaný. Deloire dodal, že Alhalbi na demonštrácii pritom jasne vystupoval ako žurnalista.

Účastníci demonštrácií protestovali proti kontroverznému návrhu bezpečnostného zákona, ktorý by obmedzil právo zhotovovať a zverejňovať zábery policajtov pri výkone služby. Návrh tento týždeň schválila dolná komora francúzskeho parlamentu, v januári budú o ňom rokovať senátori.

Podľa kritikov by takýto zákon skomplikoval prácu novinárov a sťažil dokumentovanie prípadov neprimeraného policajného násilia či zneužívania služobného postavenia. Vláda naopak poukazuje na potrebu ochrany policajtov. Poukazuje pritom na prípady, keď sa v rámci kampaní na sociálnych sieťach odhaľujú osobné údaje zasahujúcich policajtov či dokonca ich príbuzných.

K protestným pochodom, ktoré organizovali novinárske aj občianskoprávne združenia, sa pridali aj krajne ľavicoví radikáli, environmentálni aktivisti či demonštranti z hnutia tzv. žltých viest, ktorí voči politike vlády protestujú už dva roky.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 241,392 Úmrtí 4,361 Uzdravení 202,148 Infikovaných 34,883 Last updated: 28. januára 2021 - 08:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky