Africký mor ošípaných sa rozšíril už do deviateho okresu

0
Ilustračná snímka. Africký mor ošípaných v domácom chove v okrese Košice-okolie. Foto: TASR

Počas 16 mesiacov prítomnosti afrického moru ošípaných (AMO) na území SR sa nákaza rozšírila v poradí už do deviateho okresu. K okresu Trebišov, Michalovce, Košice-okolie, Košice-mesto, Rožňava, Rimavská Sobota, Vranov nad Topľou a Prešov pribudol okres Bardejov. Informoval o tom hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Daniel Hrežík s tým, že celkovo za toto obdobie na Slovensku evidujeme už 342 prípadov AMO u diviačej zveri a 28 ohnísk u domácich ošípaných.

Národným referenčným laboratóriom vo Zvolene bol 4. novembra tohto roka potvrdený pozitívny výsledok na AMO u dvoch diviakov na území katastra obce Nižné Raslavice v Bardejovskom okrese. Ide o prvé potvrdenia výskytu nákazy v danej oblasti.

„Príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa Bardejov vydá pre vymedzené poľovné revíry opatrenia v zmysle platnej legislatívy EÚ a SR, ktoré majú zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy, respektíve zabezpečiť jej spomalenie,” priblížil Hrežík.

Na Slovensku bol poľovníkom nariadený intenzívny lov diviačej zveri, na ktorý poľovníci podľa MPRV zareagovali zodpovedne. Agrorezort umožnil poľovníkom loviť diviačiu zver celoročne, bez ohľadu na pohlavie a vek. Hovorca dodal, že sa uskutočňuje aj aktívne sledovanie situácie štátnymi veterinármi a poľovníkmi, ktorým štát uhrádza náklady za odovzdané vzorky z nájdených a ulovených diviakov. Vo veterinárnom laboratóriu vo Zvolene neustále vyšetrujú odovzdané vzorky.

„Výskyt AMO v susedných štátoch sa zhoršuje, preto reálna hrozba ďalších nálezov zďaleka nezanikla a nezanikne najmä vtedy, ak sa všetci, od drobnochovateľov, cez chovateľov, poľovníkov, ale aj bežných občanov, nebudú správať zodpovedne a nebudú rešpektovať veterinárne opatrenia. Dôležitá je aj manipulácia s krmovinami, od pokosenej kukurice až po slamu, ktorá môže byť infikovaná,” zdôraznil Hrežík.

Situácia za hranicami SR je podľa agrorezortu katastrofálna a naďalej pribúdajú nové prípady.

„V okolitých krajinách len v tomto roku zaznamenali takmer 10.000 potvrdených prípadov AMO u diviačej zveri. Najviac ich je v Maďarsku – cez 3600 – a viac ako 3500 v Poľsku. Práve tieto dve krajiny výrazne ohrozujú územie Slovenskej republiky. V bezpečí nie je ani územie susediace s Ukrajinou, kde sa už niekoľko prípadov AMO potvrdilo neďaleko hraničného územia so Slovenskom,” spresnil hovorca. O ďalšom vývoji nákazy na Slovensku bude rozhodovať zodpovedný prístup zainteresovaných strán. MPRV preto vyzýva k mimoriadnej opatrnosti.

- Reklama -