streda, 20 októbra, 2021
13.2 C
Bratislava
ÚvodArénaStrany o celoplošnom testovaní: Bihariová zdôraznila potrebu ochrany dát a práva na...

Strany o celoplošnom testovaní: Bihariová zdôraznila potrebu ochrany dát a práva na lekárske tajomstvo

Mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) a Most-Híd ocenili nasadenie samospráv, zdravotníkov, bezpečnostných zložiek a dobrovoľníkov pri víkendovom plošnom testovaní na COVID-19. Zdôraznili potrebu nastaviť pravidlá ďalšieho pracovania so získanými dátami. Predsedníčka PS Irena Bihariová na sociálnej sieti zdôraznila potrebu ochrany dát a práva na lekárske tajomstvo. Šéf Mosta-Híd László Sólymos upozornil, že ich nesmie “prehlušiť dočasná eufória a politické vyhlásenia” a majú slúžiť k zabráneniu kolapsu v nemocniciach.

Predsedníčka mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko (PS) Irena Bihariová. Foto: TASR

Bihariová na sociálnej sieti skonštatovala, že zatiaľ nemožno povedať, či malo testovanie zmysel z hľadiska “skrotenia pandémie” a či ušetrilo krajinu tvrdého lockdownu. Od vlády očakáva tiež jasnú komunikáciu pravidiel tak, aby neporušovali princípy právneho štátu, nespôsobili stigmatizáciu ľudí a zabránili rizikám šikany občanov zo strany zamestnávateľov, prevádzok či obchodov. Treba podľa nej zabrániť rozdeleniu spoločnosti na tých, ktorí “majú vstupenku na slobodu” a tých, “ktorých práva a slobody ostanú obmedzené ako trest za neúčasť”. Ľudia podľa nej nesmú zažívať poníženie v obchodoch či na pracoviskách tým, že sa budú musieť legitimizovať výpismi zo zdravotných záznamov o tom, prečo sa nemohli testovať.

Z hľadiska logistiky sa akcia podľa Bihariovej vydarila, a to vďaka samosprávam, armáde, dobrovoľníkom a zdravotníkom. „Väčšina z nich do toho šla úplne nezištne – len preto, aby samotná operácia a už investované náklady nevyšli nazmar”. Vyzdvihla sebadisciplínu a súdržnosť ľudí, z ktorých mnohí sa zúčastnili pod tlakom vyhrážok a obáv z následkov neúčasti.

László Sólymos. Foto: TASR

Podobne to vidí Sólymos. Uznanie podľa neho patrí každému, kto sa zúčastnil organizácie akcie. „Samosprávam, zdravotníkom a dobrovoľníkom. No hlavne občanom, ktorí po chaose vytvorenom vládou prišli a čakali aj dlhé hodiny, kým prišli na rad,” uviedol v reakcii, ktorú TASR poskytla hovorkyňa strany Klára Magdeme. Sólymos hovorí, že máme k dispozícii cenné dáta, ktoré majú poslúžiť k zabráneniu kolapsu v nemocniciach. „Dúfam, že plošné testovanie nebolo cieľom, ale prostriedkom,” podotkol.

Andrej Danko. Foto: Facebook/Andrej Danko

Predseda mimoparlamentnej SNS Andrej Danko si myslí, že druhé kolo plošného testovania sa nemá konať. Testy by sa podľa neho mali rozdať do oblastí, ktoré ukázali vysoké percento infikovaných, tiež veľkým zamestnávateľom a aj do sociálnych zariadení. Dáta podľa neho hovoria, že Slovensko na tom nie je až tak zle. Danko na sociálnej sieti vyzval vládu, aby viedla dialóg so zástupcami primátorov a starostov, s odborovými zväzmi, zamestnávateľmi, zamestnancami, ale najmä s prezidentskou kanceláriou.

Predseda KDH Milan Majerský Foto: Facebook: Milan Majerský

Celoplošné testovanie podľa mimoparlamentného KDH potvrdilo, že samosprávy musia od štátu dostať viac kompetencií i financií a zdravotníci pomocnú ruku. Vláda podľa šéfa hnutia Milana Majerského už musí ukázať aj dlhodobý strategický plán, ktorý nemožno nahradiť celoplošným testovaním. KDH zároveň oceňuje, že občania sa k celoplošnému testovaniu postavili konštruktívne napriek výhradám a rozdeleniu v spoločnosti. Europoslanec za KDH a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec zároveň vyjadril vďaku rakúskym a maďarským zdravotníkom za pomoc Slovensku pri víkendovom celoplošnom testovaní. Ide podľa neho o výraz solidarity v rámci európskej spolupráce.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 20. októbra 2021 - 11:47 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img