Desaťtisíce ľudí protestovali proti takmer úplnému zákazu interrupcií

0
Mladí ľudia protestujú ôsmy deň v rade proti novému zákonu o interrupciách vo Varšave v piatok 30. októbra 2020. Foto: TASR/AP

Desaťtisíce ľudí aj napriek reštrikciám súvisiacich s koronavírusovou pandémiou protestovali v piatok v Poľsku proti verdiktu súdu, ktorý výrazne sprísňuje legislatívu týkajúcu sa interrupcií. Informovala o tom agentúra AFP.

Účastníci protestného pochodu v hlavnom meste Varšava mávali dúhovými vlajkami, skandovali protivládne heslá a niesli transparenty so zobrazením červeného blesku – symbolu protestov. Až na niekoľko potýčok s protestujúcimi z krajnej pravice bola demonštrácia väčšinou pokojná.

„Sme pripravení bojovať až do konca,” uviedla Marta Lempartová, spoluzakladateľka organizácie Celopoľský štrajk žien, ktorá akciu iniciovala. Organizátori demonštrácie môžu byť aj stíhaní, keďže v Poľsku platí zákaz zhromažďovania viac ako piatich ľudí.

Transparenty s nápismi ako “Máme toho dosť!”, “Moje telo, moja voľba” držali najmä mladí demonštranti, pričom takisto skandovali heslá namierené voči vláde.

Kancelária varšavského starostu uviedla, že na proteste sa zúčastňujú “desaťtisíce ľudí”. Polícia zase informovala, že pri dvoch incidentoch zatkla “niekoľko” osôb.

Masové protesty proti verdiktu sa konali už deviaty deň. Varšavská polícia predtým avizovala, že pôjde o najväčšiu demonštráciu od kritizovaného verdiktu súdu zo štvrtka minulého týždňa.

Mladí ľudia protestujú ôsmy deň v rade proti novému zákonu o interrupciách vo Varšave v piatok 30. októbra 2020. Foto: TASR/AP

Na piatok boli zvolané menšie zhromaždenia aj v desiatkach ďalších poľských miest vrátane Krakova a Vroclavu, ako aj v španielskej Barcelone či rakúskej metropole Viedeň.

Poľský ústavný súd 22. októbra rozhodol, že umelé prerušenie tehotenstva pre vývojové chyby plodu je protiústavné. Verdikt v podstate znamená takmer úplný zákaz interrupcií v prevažne katolíckom Poľsku.

Rozhodnutie súdu demonštranti pripisujú politike vlády premiéra Mateusza Morawieckého a katolíckej cirkvi, ktorá je úzko prepojená s vládnucou stranou Právo a spravodlivosť (PiS).

Po tom, čo verdikt nadobudne účinnosť, sa budú môcť interrupcie vykonávať len v prípade, že tehotenstvo ohrozuje život či zdravie matky alebo je dôsledkom protiprávneho konania, ako napríklad znásilnenia či incestu.

- Reklama -