Výbuch v Bejrúte: vyšetrovatelia vydali zatykač na šéfa colnice

0
Pohľad na materiálne škody po masívnych výbuchoch v prístave zo 4. augusta, v libanonskom hlavnom meste Bejrút. Foto: TASR/AP

Libanonskí vyšetrovatelia vydali zatykač na šéfa libanonského colného úradu Badrího Dáhira v súvislosti s ničivým výbuchom v libanonskej metropole Bejrút, ku ktorému došlo začiatkom augusta. Informovala o tom v pondelok spravodajská stanica al-Arabíja.

K vydaniu zatykača došlo po štvorhodinovom vypočúvaní šéfa colnice. Dáhir zostane počas trvania vyšetrovania vo väzbe. Ako uviedol libanonský prezident Michel Aún, vyšetrovanie je “veľmi komplexné” a bude trvať dlho.

Ako ďalej spresnil, je rozdelené do troch častí – prvým cieľom je určiť okolnosti súvisiace s nebezpečným nákladom, druhou súčasťou vyšetrovania je zistiť, odkiaľ náklad do prístavu prišiel a kto ho tam dopravil, a nakoniec je potrebné odhaliť, kto bol zodpovedný za zaistenie bezpečného uskladnenia nákladu, objasňuje agentúra AP.

Aún dodal, že do vyšetrovania sú zapojení aj americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) a francúzski vyšetrovatelia, keďže majú lepšie schopnosti a možnosti zistiť konkrétne detaily toho, za akých okolností k tomuto nešťastiu došlo.

Mohutný výbuch v bejrútskom prístave si vyžiadal najmenej 180 obetí a vyše 6000 zranených. Tridsať ľudí je stále nezvestných.

Explózia a následná tlaková vlna poškodili rozsiahle oblasti mesta, bez strechy nad hlavou zostalo takmer 300.000 obyvateľov. Výbuch poškodil približne 40 000 budov a 200 000 bytov.

Podľa libanonského ministerstva vnútra spôsobil požiar, ktorý vznikol pri zváraní detonáciu viac než 2750 ton nebezpečného dusičnanu amónneho, ktorý bol šesť rokov uložený v prístave po tom, čo ho zhabali colné úrady.

Guvernér Bejrútu Marwán Abbúd povedal, že rekonštrukcia mesta bude stáť 12 až 15 miliárd dolárov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu