Taliansko: Úmrtnosť na koronavírus je najvyššia u ľudí s nízkym príjmom

0
archívna snímka: Pacienti ležia na posteliach v jednom zo stanov pred nemocnicou v talianskom meste Brescia (Autor: TASR)

Chudobní obyvatelia Talianska sú náchylnejší podľahnúť novému druhu koronavírusu než ľudia s vysokým príjmom. Vyplýva to z prvej významnej štúdie o nepomernom vplyve pandémie na rozličné spoločenské vrstvy v Taliansku zverejnenej v piatok, ktorú uskutočnil taliansky štatistický úrad ISTAT. Píše o tom agentúra Reuters.

ISTAT vo svojej výročnej správe analyzoval mieru úmrtnosti za každý mesiac od januára 2019 do marca 2020, keď v Taliansku vypukla pandémia, pričom skúmal, akú úroveň vzdelania dosiahli ľudia, ktorí na ochorenie spôsobené koronavírusom zomreli.
Taliani, ktorí školskú dochádzku ukončili skoro a s nízkou kvalifikáciou, majú v priemere nižšiu strednú dĺžku života než ľudia, ktorí študujú dlhšie, uvádza ISTAT. “Nadmerná úmrtnosť” bola v priebehu februára tohto roku nemenná, dodal.
V marci však v porovnaní s vlaňajškom stúpol pomer zvýšenej úmrtnosti skupín obyvateľstva s nižším dosiahnutým vzdelaním v zasiahnutých oblastiach – u mužov to bolo zo 123 na 138 a u žien zo 108 na 136 na 100 zomrelých s vyšším vzdelaním.
Údaje o úrovni vzdelania boli podľa pracovníčky štatistického úradu Lindy Sabbadiniovej dostupnejšie než iné spoločenské indikátory a boli “vynikajúcim ukazovateľom príjmu a triedy v Taliansku”.
“Znevýhodnené sociálno-ekonomické podmienky vystavujú ľudí väčšiemu riziku, že budú žiť v malých alebo preplnených bytoch, čím sa znižuje možnosť, že budú môcť prijať opatrenia na patričný fyzický odstup medzi jednotlivcami,” uvádza sa v správe ISTAT-u.
“Nízkopríjmové skupiny ľudí budú takisto s väčšou pravdepodobnosťou nútené počas reštriktívnych opatrení pracovať – a to v oblastiach, akými sú napríklad poľnohospodárstvo, verejná doprava či starostlivosť o starších ľudí,” zhrnul ISTAT s tým, že pandémia ochorenia COVID-19 ešte viac zvýraznila už existujúce nerovnosti.
V Taliansku, ktoré je jednou z najviac zasiahnutých krajín na svete, evidujú od začiatku pandémie takmer 35.000 úmrtí na ochorenie COVID-19.    

- Reklama -