Svet si pripomenul sviatok žien. Tisíce ľudí vyšli do ulíc, pri niektorých podujatiach násilne zakročila polícia

  0
  Demonštrujúce ženy sa zúčastnili pochodu pri príležitosti Medzinárodného dňa žien v španielskom Madride 8. marca 2020. (Autor: TASR)

  Taliansky prezident Sergio Mattarella v nedeľu zverejnil videonahrávku, v ktorej vyjadril “vďaku ženám – a je ich veľa –, ktoré pracujú v nemocniciach … v červených (karanténnych) zónach (na severe Talianska), aby bojovali proti šíreniu vírusu, ktorý nás dnes trápi.”      

  Mnohé feministické skupiny a organizácie namiesto pouličných pochodov a zhromaždení vzhľadom na riziko rozšírenia koronavírusu zvolili ako pripomienku MDŽ internetovú kampaň, v ktorej použili hashtagy ako #FemaleStrike, #PowerUp či #38InternationalWomensDay, aby takto zvýšili povedomie o rodovej nerovnosti.

  Vo Francúzsku, ktoré je koronavírusom silne zasiahnuté, sa v nedeľu napriek konalo niekoľko zhromaždení za práva žien, pričom na jednom z nich došlo aj násilnostiach. Organizátori z nich obvinili políciu, dodala AFP.

  Veľkú pozornosť médií si vyslúžila skupina asi 40 aktivistiek feministického hnutia Femen, ktoré sa v nedeľu – s ochrannými okuliarmi na očiach a rúškami cez ústa – odhalili na Námestí svornosti v Paríži. Chystali sa takto zbaviť Paríž “patriarchálnej pandémie”. Polícia sa im v ich proteste neúspešne pokúsila zabrániť.

  „Myslíme si, že nie koronavírusu sa treba báť, ale patriarchálnej pandémie, ktorá každých sedem minút znásilní jednu ženu, ktorá každých 48 hodín jednu ženu zavraždí a ktorá obhajuje diskrimináciu i rodovo podmienené násilie,” uviedla pre AFP aktivistka Femen Sophia Antoineová.

  Násilnosťami a zatýkaním sa v nedeľu skončilo aj zhromaždenie na podporu práv žien aj v kirgizskej metropole Biškek. Na aktivistov za práva žien zaútočila skupina mužov, ktorí miesto činu opustili okamžite po príchode privolanej polície. Tá následne zatkla niekoľko aktivistov. 

  Policajný hovorca vysvetlil, že k ich zatknutiu došlo v záujme ich vlastnej bezpečnosti. Ako ďalší dôvod uviedol, že zhromaždenie sa konalo bez povolenia úradov.

  V Južnej Kórei, kde evidujú viac ako 7000 nakazených, bolo viacero podujatí naplánovaných pri príležitosti MDŽ pre koronavírus zrušených.

  V Číne – epicentre epidémie – štátna televízia CCTV vyzdvihla prácu zdravotníčok na “frontovej línii v boji proti vírusu”.

  Napriek rastúcim obavám zo zhoršujúcej sa epidémie sa pochody za práva žien konali napríklad aj v Thajsku, Indonézii i na Filipínach.

  Ženy vyšli do ulíc aj v Pakistane a tiež sa domáhali slobody.

  V Indii však pre koronavírus zrušili na dnešný deň naplánovaný ženský maratón.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu