piatok, 2 decembra, 2022
0.9 C
Bratislava
ÚvodArénaStrhne nás Taliansko ku dnu? Ekonomika bude trpieť pre ochranu zdravia, varuje...

Strhne nás Taliansko ku dnu? Ekonomika bude trpieť pre ochranu zdravia, varuje ekonóm

Štěpán Křeček varuje pred tým, keď sa pre situáciu v Taliansku môže silno poškodiť ekonomika v celej Európskej únii.

„Sťahovanie investorov z rizikových aktív do bezpečných prístavov vedie k rastu ceny štátnych dlhopisov, a teda k poklesu ich výnosov. Tým sa dostávame do paradoxnej situácie, keď napríklad Taliansko sa môže financovať za výhodnejších podmienok ako pred rokom, hoci sa stáva výrazne menej spoľahlivým dlžníkom,“ povedal Křeček.

Krajinu sužovanú koronavírusom, ktorá sa už niekoľko rokov zmieta v nepríliš priaznivej ekonomickej situácii, prirovnal k „doštičke domina“: „Taliansko je v pozícii doštičky domina, ktorá začína byť nestabilná. V prípade, že Európska únia neposkytne talianskej ekonomike výraznú pomoc, spustí sa dominový efekt. Na konci budú všetky doštičky domina povalené a ekonomika Európskej únie silno zničená.“

Aktuálne odhady naznačujú, že vyhlásenie karantény v Taliansku zníži tamojšiu výrobnú produkciu o 10 až 15 percent. „Niektoré odvetvia ako cestovný ruch klesnú až o 90 percent. To bude pre mnohé podniky smrteľné. Hrozí, že v Taliansku narastie nezamestnanosť a mnohí ľudia sa ocitnú bez peňazí,“ varoval ekonóm.

Policajti s ochrannými rúškami hliadkujú na prázdnom Námestí sv. Petra vo Vatikáne

Policajti s ochrannými rúškami hliadkujú na prázdnom Námestí sv. Petra vo Vatikáne. Zdroj: TASR

Pre nový koronavírus sa talianska vláda rozhodla uviesť celú krajinu do karantény v utorok. Až najmenej do 3. apríla bolo tiež predĺžené uzavretie škôl v celej krajine.

Milánska burza v reakcii na to od 20. februára do 10. marca klesla o 29 percent. „Fatálne dosahy koronavírusu na trhoch predznamenávajú, aké zdrvujúce bude šírenie koronavírusu pre taliansku ekonomiku. Taliansko je pritom silno zadlženou krajinou, ktorej nezostane nič iné, ako svoje dlhy ďalej skokovo navyšovať,“ pokračuje v nepriaznivom súhrne hlavný ekonóm BHS.

Ak podľa Křečka Európska únia neposkytne za talianske dlhy silné záruky, hrozí, že sa zníži dôvera investorov v schopnosť Talianska splácať záväzky. „V takom prípade by úrokové sadzby na talianskych dlhopisoch skokovo vzrástli, čo by Taliansko poslalo do bankrotu. Tomuto vývoju treba zabrániť, inak by bola poškodená celá ekonomika Európskej únie,“ hovorí.

Křeček ďalej uvádza, že pre tieto extrémne dosahy bude nutné zaviesť mimoriadne opatrenia nielen v zdravotníctve, ale aj v ekonomickej sfére.

V Taliansku v stredu stúpol počet obetí choroby Covid-19 o 196 na 827. Potvrdených prípadov nákazy pribudlo o 2 313 na počet 12 462 nakazených ľudí.

Celý podcast Štěpána Křečka si môžete vypočuť tu:

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -