„Žiadame to pre všetky ambulancie, ako aj pre Agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS), pracoviská Spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky (SVALZ), čiže malé laboratóriá a RTG, a pracoviská jednodňové chirurgie,“ zdôrazňuje sa v spoločnom vyhlásení.
„Všetci majú ťažkú situáciu, zamestnanci, zamestnávatelia, živnostníci. Vieme o tom, vnímame to a chceme byť solidárni. Preto nežiadame garantovať stopercentnú priemernú mesačnú úhradu roku 2019,“ dopĺňa prezident ASL SR.
Podľa neho sú však lekári nútení žiadať paušál, lebo pracujú v inom režime.
„Stále sme tu pre pacientov. Náš kontakt s pacientom sa ale presunul do telefonickej a elektronickej komunikácie. Je to tak v záujme pacientov,“ konštatuje M. Šóth.
Spoločným záujmom je teraz zabrániť komunitnému šíreniu COVID-19, pretože v ambulantnom sektore je vysoký pohyb ľudí.
Počet návštev ambulancií bol podľa údajov NCZI v roku 2019 55,3-krát vyšší ako počet hospitalizácií.
„Je všeobecne známe, že vysoké percento ambulantných lekárov je v dôchodkovom veku. Ak ambulantnému sektoru nepomôžeme, lekári odídu do dôchodku, ambulancie zaniknú. A je reálne riziko, že ambulancie zatvoria aj mladší lekári. Nemôžeme predsa dopustiť, že po skončení tejto ťažkej situácie zostane len torzo ambulantného sektora,“ dodáva na záver prezident ASL SR Marián Šóth.