Zatvorí COVID-19 ambulancie? ASL SR chce garanciu paušálnej 75-percentnej platby

  0
  Ilustračné foto, ambulancia urgentného príjmu (Autor: TASR)

  „Žiadame to pre všetky ambulancie, ako aj pre Agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS),  pracoviská Spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky (SVALZ), čiže malé laboratóriá a RTG, a pracoviská jednodňové chirurgie,“ zdôrazňuje sa v spoločnom vyhlásení.

  „Všetci majú ťažkú situáciu, zamestnanci, zamestnávatelia, živnostníci. Vieme o tom, vnímame to a chceme byť solidárni. Preto nežiadame garantovať stopercentnú priemernú mesačnú úhradu roku 2019,“ dopĺňa prezident ASL SR.

  Podľa neho sú však lekári nútení žiadať paušál, lebo pracujú v inom režime.

  „Stále sme tu pre pacientov. Náš kontakt s pacientom sa ale presunul do telefonickej a elektronickej komunikácie. Je to tak v záujme pacientov,“ konštatuje M. Šóth.

  Spoločným záujmom je teraz zabrániť komunitnému šíreniu COVID-19, pretože v ambulantnom sektore je vysoký pohyb ľudí.

  Počet návštev ambulancií bol podľa údajov NCZI  v roku 2019 55,3-krát vyšší ako počet hospitalizácií.

  „Je všeobecne známe, že vysoké percento ambulantných lekárov je v dôchodkovom veku. Ak ambulantnému sektoru nepomôžeme, lekári odídu do dôchodku, ambulancie zaniknú. A je reálne riziko, že ambulancie zatvoria aj mladší lekári. Nemôžeme predsa dopustiť, že po skončení tejto ťažkej situácie zostane len torzo ambulantného sektora,“ dodáva na záver prezident ASL SR Marián Šóth.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu