Matovič predstaví Programové vyhlásenie vlády. Kollár otvoril šiestu schôdzu NR SR

    0
    Predseda Národnej rady (NR) Slovenskej republiky Boris Kollár (Sme rodina) počas rokovania 4. schôdze parlamentu v Bratislave 1. apríla 2020 (Autor: TASR)

    Po jeho vystúpení by mala schôdza pokračovať rokovaním o návrhoch vlády na skrátené legislatívne konanie k viacerým návrhom zákonov v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.

    Rokovanie o PVV by malo pokračovať v stredu (22. 4.) po tom, ako sa ním budú zaoberať parlamentné výbory. Po diskusii príde na rad hlasovanie o vyslovení dôvery v podobe odobrenia PVV. Koalícia na to potrebuje aspoň 76 hlasov.

    Kabinet zložený zo strán a hnutí OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí schválil PVV v nedeľu (19. 4.). Dokument vychádza z programových priorít novej vlády na roky 2020 až 2024, na ktorých sa dohodli koaliční partneri. Zahŕňa priority jednotlivých rezortov, rozdelený je do viacerých oblastí.

    Exekutíva sa ním zaväzuje pristupovať zodpovedne k verejným financiám a štátnemu majetku, bojovať chce proti korupcii a mieni zabezpečiť zvýšenie dôvery občanov v štát. Za základ označuje PVV i včasnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť, rovnako vzdelanie.

    Zatraktívniť chce podnikateľské prostredie, zvýšiť potravinovú sebestačnosť Slovenska, deklaruje rovnosť príležitostí, efektívne využívanie eurofondov a znižovanie regionálnych rozdielov. Vláda chce zároveň zvýšiť ochranu životného prostredia.

    Vládny kabinet musí podľa Ústavy SR predložiť Národnej rade (NR) SR svoj program a požiadať ju o vyslovenie dôvery do 30 dní od vymenovania. Novú vládu prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala 21. marca.

    Kabinet vzišiel z volieb, ktoré sa konali 29. februára. Tvoria ho hnutia a strany OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí. Ide v poradí o 12. vládu Slovenskej republiky. Štyri koaličné strany a hnutia podpísali koaličnú dohodu 21. marca. Podpísala ju tiež väčšina koaličných poslancov. Strany majú spolu v parlamente ústavnú väčšinu.

    Okrem PVV by mali zákonodarcovia na schôdzi rokovať aj o tom, či sa budú môcť štátnice, rigorózne skúšky, ale aj obhajoby rigoróznej či habilitačnej práce na vysokých školách vykonať aj bez fyzickej prítomnosti kandidátov, napríklad prostredníctvom videokonferencie. Vyplýva to z novely zákona o vysokých školách.

    Hovoriť by mali aj o dočasnej ochrane pre podnikateľov, ktorí boli zasiahnutí negatívnymi dosahmi pandémie nového koronavírusu. Vyplýva to z navrhovaných opatrení v oblasti justície.

    Sociálne podniky by mohli zas dostať viac času na oznámenie niektorých zmien. Upraviť by sa mohli aj podmienky získavania štatútu registrovaného sociálneho podniku. Počíta s tým návrh zákona o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch.

    V programe schôdze je tiež voľba členov Súdnej rady SR, predsedu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán a tiež predsedu Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva.

    - Reklama -