nedeľa, 19 septembra, 2021
16.8 C
Bratislava
ÚvodArénaKočner chce žalovať Europol, žiada výmaz osobných dát. Expert reaguje: Je to...

Kočner chce žalovať Europol, žiada výmaz osobných dát. Expert reaguje: Je to úskok. A pozor, môžu skončiť všetky kauzy spojené s Threemou!

Čo presne vlastne žiada Marian Kočner?

„Klient žiada právo na výmaz podľa Nariadenia č. 2016/794/EÚ o Europole. Žiada vymazať všetky osobné údaje, ktoré Europol v rozpore s nariadením spracoval, vrátane nezákonne zabezpečných dát,” uviedol pre ParlamentnéListy.sk Kočnerov advokát Michal Mandzák.

Žaloba bude podľa neho podaná na Súdnom dvore EU v Luxemburgu.

„Jedným zo žalobných dôvodov bude i pravdepodobný únik dát,” uviedol Mandzák v stanovisku pre ParlamentnéListy.sk. Osobitne podľa neho Kočner žiada o výmaz časti správy, v ktorom  Europol konštatuje, že je zaradený do takzvaných mafiánskych zoznamov, pričom takéto zoznamy sú v zjavnom rozpore s Chartou EÚ a Dohovorom, čo vyplýva najmä z Rozhodnutia SDEÚ Puškár a Catt c/a Spojené kráľovstvo.

Emeritný sudca Ústavného súdu SR Ján Drgonec považuje Kočnerovu žalobu za úskok, z ktorého môže byť vážny precedens. Zdroj: TASR

Pán Drgonec, vy ako  bývalý sudca Ústavného súdu, špecialista na ochranu súkromia a osobných dát, ako vnímate túto žalobu Mariana Kočnera?

Poviem úprimne, je to teda veľmi čudné. 

Možno je to čudné, ale určite keď sa pozrieme na rozhodnutie v kauze Catt verzus Spojené  kráľovstvo, na ktoré sa Kočnerovi advokáti odvolávajú, vidíme, že ochrana súkromia teroristu bola pre súd taká zásadná, že on nad policajnými praktikami o jeho minitorovaní, zbere jeho dát, fotografií na zhromaždeniach a tak ďalej nakoniec uspel.

Pokiaľ ide o činnosť európskych sudcov, tam mám dve také z môjho pohľadu negatívne poznámky. Myslím si, že personálna kvalita výrazne upadla od čias, keď sme sa uchádzali o vstup do Rady Európy. Po druhé, rozhodovanie súdu je výrazne podmienené skutočnosťou, že impozantné sudcovské platy sa vyrátavajú z príjmov členských štátov a rozhodujú tak, aby si veľmi nepohnevali členské štáty, lebo by ich postihlo zníženie platov.

Ako však čítať túto žalobu? Jednak sa oddiali celý proces až do rozhodnutia, čo môže trvať roky, a ďalšia vec je, že Kočnerova Threema, na ktorú sa naráža a výmaz ktorej sa žiada, je viazaná aj na ďalšie obrovské kauzy, napríklad štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej. 

Ja to vidím tak, že Kočnerovým advokátom možno nejde o Európsky súdny dvor, ale o  ovplyvnenie slovenských súdov. Možno rátajú s tým, že sudcovia si povedia, „keď už idú žalovať Europol, asi na tom niečo bude, a zastavíme to radšej sami”.

To sa môže stať, že slovenskí sudcovia sa nechajú ovplyvniť touto avizovanou žalobou a oni uspejú na domácej pôde. Ale to by nebolo šťastné. Nech len rozhodne Súdny dvor. Rozhodne v ich prospech? Fajn. Rozhodne proti nim? Majú smolu. Proste určite by som im  to len tak  nezhltol. 

Považujete to teda aj za trošku úskočné? Mne sa to možno trošku také javí, ale možno aj ako precedens.

Ťažko povedať, čo urobí náš súd,  a ak im to nezhltne, čo urobí európsky súd? Určite je to  úskok, z ktorého by sa mohol stať precedens. Rozhodne robia právne veľkú vec, určite to je z pohľadu práva zaujímavé.

Ak by Kočnerovi vyšla žaloba proti Europolu, dotklo by sa to aj ďalších medializovaných káuz, najmä čo sa týka korupcie v justícii?

Áno. Predpokladám, že Threema je kľúčovým dôkazom vo viacerých prípadoch. Vo všetkých tých prípadoch by to znamenalo, že zmiznú dôkazy. 

Ak by Kočnerovi zmazanie dát súd “schválil”, zmizli by zrejme aj dôkazy aj z káuz skorumpovaných sudcov, či bývalej štátnej tajomníčky Jankovskej. Zdroj: TASR

A kauzy a procesy by sa úplne zastavili?

Áno. Ale opakujem, to môžu zastaviť teraz sudcovia na Slovensku len v dôsledku samotného  konania. Oni sami môžu prísť teraz na to, že porušili Dohovor a to nemali robiť. Vôbec to nemusí byť o rokoch vyčkávania, kým sa vonku rozhodne.

Autor: Lucia Balichová

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 402,808 +742 Dnes Úmrtí 12,569 Uzdravení 383,511 Infikovaných 6,728 Last updated: 19. septembra 2021 - 16:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -