OĽaNO: Našim cieľom je, aby z rómskych detí vyrástli pracujúci ľudia, ktorí budú platiť dane a nebudú poberať sociálne dávky

    0
    Rómske deti, ilustračné foto (Autor: TASR)

    “Vzdelávanie a zamestnávanie sú kľúčom, aby sa zmenili rómske komunity. Našim cieľom je, aby z rómskych detí vyrástli pracujúci ľudia, ktorí budú platiť dane a nebudú poberať sociálne dávky,” zdôraznila na tlačovej konferencii v parlamente Verešová. Neoprávnené zaraďovanie detí do špeciálnych škôl oberá podľa nej tieto deti o možnosť v budúcnosti sa zamestnať. 

    Na rokovaní ľudskoprávneho výboru bude žiadať správu z kontroly, ktorú malo ministerstvo školstva urobiť v 40 špeciálnych školách. “Budem žiadať, koľko kontrol vykonali a tiež, aby kontrolu dala ministerka urobiť vo všetkých špeciálnych školách,” doplnila. Podobne by mal postupovať aj Sopko na rokovaní školského výbor.

    OĽaNO pripomína, že kauzu otvorili už pred dvoma rokmi. Vtedajší vládny splnomocnenec Peter Pollák hovoril o škole v Rokycanoch, ktorú ministerstvo podľa jeho slov po kontrole zrušilo. Ukázalo sa podľa neho, že 80 percent detí nepatrilo do špeciálnej školy. Tie potom nastúpili do normálnej vo vedľajšej obci.

    Pollák poukázal, že v súvislosti s Rokycanmi podal aj tri trestné oznámenia. Nič sa však neudialo. “Polícia kauzu nevyšetrila, nepostavila nikoho pred súd a trestné stíhanie v istom okamihu zastavila,” doplnil. Navyše, dodnes podľa neho nevieme, koľko detí je zaradených v špeciálnych školách, hoci tam nepatria. Od súčasného rómskeho splnomocnenca Ábela Ravasza (Most-Híd) žiada komunikáciu medzi ním a políciou v tejto kauze.

    “Dlhodobo požadujem, aby sme urobili širokoplošné preverenie diagnostického systému na Slovensku,” uviedol pre TASR Ravasz. Nazdáva sa, že prípad školy v Rokycanoch bol len vrchol ľadovca. Netvrdí, že takých škôl je na Slovensku veľa, ale nevie vylúčiť, že také ešte sú. Preto by to bolo treba preveriť a tiež by sa mala zmeniť diagnostika detí. “Máme veľké problémy s diagnostickým systémom. Musíme sa prestať tváriť, že náš diagnostický systém je v poriadku,” konštatoval.

    Poukázal na viaceré pripravované zmeny, ktoré by situáciu mohli pomôcť riešiť. Hovorí napríklad o pilotnom programe diagnostiky a rediagnostiky aj o prerábaní dokumentácie, konkrétne informovaného súhlasu. Rodičia podľa neho často dobre nevedia, čo sa deje a čo teda podpisujú. 

    - Reklama -