Moslimov bude v Európe o tridsať rokov trikrát viac ako teraz? Veľmi optimistické čísla, ohradil sa inštitút a predložil ešte desivejšie výpočty

    0
    Žena v tradičnom moslimskom odeve (Autor: SITA)

    V prognóze Pew Research Center, ktorú svojim čitateľom tiež predstavila pred niekoľkými dňami redakcia servera Parlamentných listov, sa počíta s tromi scenármi, ktoré sú založené na miere migrácie. Podľa variantu, keď bude migrácia pokračovať v rovnakom tempe ako v posledných dvoch rokoch, by napríklad vo Švédsku tvorili moslimovia v roku 2050 tretinu populácie. V Nemecku okolo dvadsiatich percent a len o niečo menej by to bolo vo Francúzsku či vo Veľkej Británii.

    Spomínaná prognóza vzbudila v celej Európe značnú pozornosť a najmä obhajcovia liberálnej prisťahovaleckej politiky tvrdia, že tretí variant možného vývoja je vysoko nadhodnotený. Kern však tvrdí opak a na jednotlivých príkladoch dokazuje, že odhady sú, naopak, nízke. „V Španielsku odhaduje Pew počet moslimov na 1,18 milióna, teda 2,6 %. Tunajší islamský zväz však vlani odhadoval, že v krajine žijú takmer 2 milióny moslimov a tvoria tak 4,1 % z celkovej populácie.“

    Celý text v angličtine je TU.

    „Prečo sa Pew neriadil týmito odhadmi? Ten rozdiel vo výške asi 750 000 môže finálnu prognózu výrazne zmeniť, a to o takmer ďalšie dva milióny,“ konštatuje Kern a všíma si aj Rakúsko, kde americký think tank počíta aktuálne asi so 600 000 moslimami. „Pritom oficiálne vládne štatistiky hovoria, že v krajine žije minimálne 700 000 moslimov. Aj tento zdanlivo nepatrný rozdiel môže v konečnom dôsledku priniesť v roku 2050 o 350 000 viac moslimov. Z 20 % na 25 %.“

    Nemenej diskutabilné sú podľa Kerna odhady rastu moslimskej populácie vo Francúzsku. „Pew ich súčasný počet odhaduje na 5,72 milióna. Pritom ich skutočný počet nikto nepozná. Ako vysvetľuje kolega Yves Mamou, o ďalších niekoľkých miliónoch úrady vôbec nevedeli. Ide o tých, ktorí sa prisťahovali do Francúzska v 60. a 70. rokoch. Navyše ich vnučky a vnúčatá už nie sú považované za prisťahovalcov, čo reálny obraz ešte viac skresľuje.“

    V Nemecku zase Pew podľa Kerna nezarátal milión moslimských žiadateľov o azyl, ktorí prišli do krajiny v rokoch 2015 a 2016. „Zdôvodnili to tým, že títo ľudia vraj nezískajú štatút utečenca a vrátia sa do svojich materských krajín. Pritom je zrejmé, že Nemecko nie je schopné neúspešných žiadateľov o azyl deportovať a niektorí z nich tu žijú ilegálne i desiatky rokov,“ kritizuje Kern, hoci zároveň dodáva, že aj napriek tomu je správa neoceniteľným zdrojom informácií.

     

     

    - Reklama -