CNN a iné americké mainstreamové médiá využívajú novú knihu na to, aby mohli ďalej útočiť na Donalda Trumpa, proti ktorému sa ohradzujú už od začiatku jeho oznámeného rozhodnutia zapojiť sa do prezidentských volieb predvlani v lete. Vojna Trumpa s médiami prebieha v podstate každý deň a ani jedna strana si nedáva servítku pred ústa. Americký prezident obviňuje CNN z vysielania „fake news“ a vplyvná spravodajská televízia zase ústami svojho producenta priznala, že jeho napojenie na Rusko zámerne zveličuje.
Stalo sa to vďaka skrytej kamere pravicového aktivistu Jamesa O’Keefa, ktorý vyprovokoval producenta Jimmyho Carra k tomu, aby priznal, že CNN si vo veci údajného napojenia Trumpa na Rusko nepočína veľmi objektívne. Kniha Fire and Fury je ďalšou príležitosťou CNN pustiť sa ostro do prezidenta a vykresliť ho pred svojimi poslucháčmi v čo najhoršom svetle. O to isté sa napokon pokúsil aj samotný autor knihy Wolff.
Tomu však dodával „muníciu“ aj niekdajší hlavný stratég Donalda Trumpa Steve Bannon, ktorého prezident vlani v auguste prepustil. Obaja muži sa nerozišli práve v najlepšom a zakladateľ konzervatívneho servera Breitbart News preto Wolffovi o Trumpovi povedal len minimum pozitívnych informácií. Trump potom na svojom Twitteri obvinil Bannona z toho, že sa zbláznil, a jeho hlavný poradca Stephen Miller mu „nakladal“ priamo vo vysielaní CNN.
Wolff okrem iného naznačil, že Trump nie je psychicky spôsobilý vykonávať funkciu amerického prezidenta, a citoval Bannona, ktorý označil Trumpovho syna za „zradcu“. Narážal tak na schôdzku, na ktorej sa okrem neho zúčastnil aj vtedajší šéf kampane Paul Manafort. Blízki spolupracovníci Trumpa sa stretli s ruskou advokátkou, ktorá im mala ponúkať kompromitujúce materiály na Hillary Clintonovú. Nakoniec sa však ukázalo, že advokátka nič také k dispozícii nemala.
Práve otázka týkajúca sa tejto hojne prepieranej schôdzky bola tiež prvá, ktorá smerovala na Trumpovho hlavného poradcu Stephena Millera. Toho si do štúdia CNN pozval Jake Tapper, ktorý citoval Bannona a jeho označenie Trumpa mladšieho za zradcu v súvislosti s účasťou na spomínanej schôdzke. Miller uviedol, že Bannon nie je dôveryhodný zdroj informácií, pretože sa na tej schôdzke osobne nezúčastnil.
Stephen Bannon. Zdroj: TASR
Miller ďalej konštatoval, že rovnako lživo autor knihy informuje aj o ďalších udalostiach. „Na niektorých z nich som sa osobne zúčastnil a odohrali sa úplne odlišne. Je skutočne nešťastné, že sa Bannon znížil k takým útočným a nepravdivým komentárom,“ hájil Miller prezidenta s tým, že ho považuje za politického génia. Všetky ďalšie obvinenia na jeho adresu označil za fikciu a znášku klebiet, fám, lží a poloprávd.
Viac ako 12-minútový rozhovor sa však skončil veľmi netradične. Tapper nebol spokojný s tým, že mu údajne Miller neodpovedal na otázky, a rozhovor predčasne ukončil. „Už som premárnil dosť času našich divákov,“ uviedol na kameru, ktorá prestala snímať stále hovoriaceho Millera. Medzitým sa Steve Bannon čiastočne ospravedlnil za svoje útočné komentáre na adresu Trumpa aj jeho syna. Vysvetľoval, že jeho slová o zrade smerovali k Manafortovi a oboch Trumpov inak on sám považuje za príkladných patriotov.
autor: Josef Provazník