sobota, 23 januára, 2021
5.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Slabosi sa ma snažia zastaviť nenávisťou. Môže mi ich byť iba ľúto....

Slabosi sa ma snažia zastaviť nenávisťou. Môže mi ich byť iba ľúto. Francúza podporili po opakovanom rasistickom útoku šéfka UNESCO aj ministerka športu

Aj napriek tomu, že žijeme v 21. storočí, rasizmus je ešte stále problémom, ktorý v našej spoločnosti, bohužiaľ, pretrváva. Okrem bežných ľudí sa terčom hlúpych urážok stávajú neraz talentovaní športovci, ktorých sa tiežfanúšikovia súpera snažia vykoľajiť, prípadne úplne mentálne podlomiť.

Zlou vizitkou sa v tomto smere môže ´pochváliť´ Apeninský polostrov, kde už v nedávnej i dávnej minulosti boli obeťami rasistov viacerí šikovní hráči tmavej pleti.

Naposledy sa vyvŕšili chuligáni sardínskeho klubu Cagliari Calcio na francúzskom záložníkovi hosťujúceho Juventusu Turín Blaiseovi Matuidim.

Už druhý raz

Čo je však horšie, v prípade 30-ročného rodáka z Toulouse išlo už o druhý rasistický atak v priebehu niekoľkých dní.

Na sklonku minulého kalendárneho roka bol Francúz v službách turínskeho celku urážaný tvrdým fanúšikovským jadrom klubu Hellas Verona, o pár dni neskôr ho zase provokovali spomenutí priaznivci Cagliari.

Zo svojou nepríjemnou skúsenosťou sa Matuidi zveril svojim fanúšikom prostredníctvom statusu na sociálnej sieti. Hneď začiatkom sa poďakoval za všetky podporné odkazy a správy, ktoré mu prakticky okamžite začali chodiť po tejto trpkej a predovšetkým opakovanej záležitosti.

Celkovo však cez odkaz na Facebooku nechcel Matuidi prilievať olej do ohňa.

Nenávisť necíti

Naopak, situáciu sa snažil skôr upokojiť, aby nedošlo k ďalšej eskalácii zbytočných vášní.

„Slabosi sa ma snažia zastrašiť nenávisťou. Nie som ´hejter´ a môže mi ich byť iba ľúto, keďže dávajú zlý príklad. Futbal šíri rovnosť, vášeň a inšpiráciu. Preto som tu. Necítim nenávisť,“ spomína sa okrem iného v jeho trojjazyčnom statuse.

Medzi inými, aspoň na diaľku, vyjadrili slová podpory smerom k čiernemu futbalistovi aj spomenutá francúzska ministerka športu Laura Flesselová, respektíve šéfka UNESCO Audrey Azoulayová.

V spoločnom vyhlásení sa okrem iného uvádza, že „bezvýhradne a striktne odsudzujeme rasistické urážky zamerané na francúzskeho hráča Blaisea Matuidiho. Šport musí zostať objektom excelentnosti, vzájomného porozumenia a tolerancie. Nič nemôže odôvodňovať používanie športu na šírenie nenávisti, diskriminácie a odmietania.”

Celý článok TU

Samotný Matuidiho klub pritom už od roku 2014 úzko spolupracuje práve s UNESCO cez rôzne osvetové projekty a programy s cieľom bojovať proti prejavom rasizmu.

V predchádzajúcich rokoch bol terčom rasistických urážok o.i. aj Mario Balotelli, Ghančan Sulley Muntari či Kamerunčan Samuel Eto'o.

Šéfka Organizácie OSN pre vzdelanie vedu a kultúru (UNESCO) Audrey Azoulayová v spoločnosti detí v rámci jedného z projektov. Zdroj: Facebook, Audrey Azoulay

Proti rasizmu sa okrem nadnárodných organizácií snaží dlhodobo bojovať aj Európska futbalová únia (UEFA) prostredníctvom svojich iniciatív, respektíve kampaní.

V prestávkach zápasov populárnej Ligy majstrov majú napr. milióny divákov možnosť vzhliadnuť reklamnú kampaň, v ktorej vystupujú hviezdy tohto športu s cieľom zabrániť šíreniu rasizmu, respektíve rasistických útokov.

Kampaň UEFA zameraná na boj proti rasizmu. Zdroj: Youtube

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 234,571 +1,544 Dnes Úmrtí 3,965 +71 Dnes Uzdravení 186,683 Infikovaných 43,923 Last updated: 23. januára 2021 - 17:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky