Budúcim českým premiérom sa môže stať Okamura, zdvíha prst publicista

    0
    Predseda českého hnutia Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomio Okamura (Autor: TASR)

    „Tu v Prahe alebo aj v iných veľkých mestách sme v prezidentských voľbách volili podľa hodnôt. Rozhodovali sme sa medzi Východom a Západom; nedôstojnosťou a slušnosťou. Okraj republiky však takto nevolil. Okraj republiky volil protestne,“ začal svoj apel Klimeš.

    Pri pohľade na to, kde mal staronový prezident Miloš Zeman najväčšiu podporu, sa vraj ukazuje, že ide o bývalé Sudety, kde kedysi žili prevažne českí Nemci a po vojne sa do týchto regiónov nasťahovali Česi. Dnes už teda srdce a okraj Českej republiky nedelí jazyková bariéra ako kedysi. Lenže namiesto nej tam vyrástli iné bariéry: bariéra mnohopočetných exekúcií, bariéra nezamestnanosti a bariéra nižšej kúpnej sily alebo horších dopravných služieb.

    Tieto bariéry stoja medzi vnútrozemím a Sudetami už dlho, ale predtým neboli také výrazné, pretože tamojší obyvatelia nechodili voliť. Mali iné starosti. Lenže v minuloročných voľbách do Poslaneckej snemovne a tohtoročných prezidentských voľbách prehovorili títo nespokojní ľudia dosť nahlas. Najprv dopomohli k veľkému volebnému zisku hnutiu SPD Tomia Okamuru a tento rok zvolili za prezidenta Miloša Zemana.

    Miloš Zeman

    Miloš Zeman. Zdroj: Hanka Brožková – KPR

    Podľa Klimeša je načase riešiť túto neradostnú situáciu obyvateľov „Sudet“. Tamojšie mestá, obce a dediny by napríklad mohli dostávať viac peňazí z rozpočtu, tamojší ľudia by cítili, že sa o ich osudy zaujímajú aj ich spoluobčania z ďalších českých a moravských krajov. Do Sudet treba dostať rýchlejší internet, dobre fungujúce školy alebo lepšiu dopravnú sieť.

    „Ak to nezvládneme, periféria sa nám v budúcich voľbách odvďačí napríklad aj premiérom Tomiom Okamurom,“ uzavrel varovne Klimeš.

    Celé vyjadrenie nájdete na webe Aktuálně.cz.

    - Reklama -