Žitňanská: Nepodporím prelomenie veta prezidenta v prípade SAV

    0
    Lucia Žitňanská (Autor: TASR)

    “V časoch nedokončených transformačných procesov som presvedčená o tom, že sme v akomsi štádiu právneho chaosu,” konštatovala Žitňanská. Ministerstvo školstva by podľa nej malo v zrýchlenom režime predložiť riešenie. “Som presvedčená o tom, že pre právnu istotu a pre to, aby sa akadémia mohla transformovať pri zachovaní právnej kontinuity a aby to bolo úplne nespochybniteľné, jediné rozumné riešenie je odložiť hlasovanie o zákone vrátenom prezidentom a aby ministerstvo prinieslo v skrátenom konaní exaktné riešenie šité na situáciu, ktorá momentálne existuje,” povedala Žitňanská.


    Odloženie hlasovania žiadala aj predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová. Poukázala, že v súčasnosti sú ohrozené vedecké projekty, nastane právna neistota a transformácia sa bude musieť uskutočniť odznova. “Preto žiadam, aby sme o zákone nehlasovali, ale počkali na mimoriadny výbor, ktorý sa bude konať v piatok, kde si vypočujeme obe strany – SAV aj ministerstvo a ak budeme o zákone hlasovať, tak na konci schôdze,” povedala Remišová. 

    Transformácie SAV  sa týka nepriama novela zákona o vysokých školách. Podľa opozície tento “prílepok” ohrozuje transformáciu SAV a existenciu samotnej akadémie. Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS) tvrdí, že SAV nechce zlikvidovať a že jej záleží na rozvoji akadémie. Tiež uvádza, že pokiaľ ide o majetky štátu, že kým nedošlo k úplnej transformácii so splnením všetkých zákonných podmienok, nemohlo dôjsť ani k prechodu majetku štátu do vlastníctva organizácií SAV. Dodala, že preto prijatie novely ani nemôže spôsobiť “skryté zoštátnenie”, ako sa uvádza v liste predsedu Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavla Šajgalíka, ktorý SAV médiám poskytla v pondelok (10.9.). 

    - Reklama -