nedeľa, 9 augusta, 2020
19 C
Bratislava
Úvod Aréna Bál som sa, že to skončí ako vražda Remiáša. Dôvera v Slovensko...

Bál som sa, že to skončí ako vražda Remiáša. Dôvera v Slovensko sa zvýšila, hovoria europoslanci o vyšetrovaní

Europoslankyňa za Smer Monika Beňová s radosťou prijala informácie o posune a razii, ktorú policajti vykonali minulý týždeň vo štvrtok v obci Kolárovo. Dodala, že slovenskí europoslanci o tom včera informovali aj Európsky parlament, pričom Europol o posune vydal správu. „Je veľmi dobré, že u nás sa vražda podarila pomerne rýchlo vyšetriť, ak to porovnám s Maltou. Tam zavraždili Daphné Galiziovú oveľa skôr ako Jána Kuciaka a vo vyšetrovaní nie sú tak ďaleko. Tým všetkým, ktorí sa na vyšetrovaní podieľali, by sme sa určite mali poďakovať, pretože to je predovšetkým ich zásluha,“ povedala pre Parlamentné Listy.

Podľa Beňovej boli reakcie ostatných europoslancov výlučne pozitívne. „Všetci boli radi, že sa veci pohli dopredu a zrejme to výrazne ovplyvní aj správu, ktorá bude v pléne Európskeho parlamentu v decembri tohto roku,“ uviedla. Dodala, že danú správu pripravuje Sophia in t’Velt, ktorá bola na Slovensku a na Malte spolu s poslancami Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) v EP pred dvomi týždňami. Vtedy v našej krajine preverovali situáciu v oblasti bezpečnosti pre novinárov a dodržiavania princípov právneho štátu. „Ide o naozaj výrazný posun a verím, že sa to zohľadní aj v decembrovej správe,“ konštatovala s tým, že z posunu sú nadšení aj jej kolegovia z jej frakcie Skupina progresívnej aliancie socialistov a demokratov v EP.

Štefanec: Je treba urobiť viac

Jej slovenskí kolega a nominant KDH Ivan Štefanec však nebol taký optimistický. Posun vo vražde vníma pozitívne, pričom ide o podstatný posun vo vyšetrovaní. Ako dodáva, je však dôležité pokračovať, aby sa zistila úplná pravda, a teda, kto si vraždu novinára objednal. „Treba vyšetriť aj to, či existuje nejaké politické prepojenie týchto ľudí, pretože Ján Kuciak sa venoval politickým kauzám a viackrát sa potvrdilo, že jeho a Kušnírovej poprava súvisela s jeho prácou,“ konštatoval. Podľa neho je dôležitá jedna vec – a to, aby sme pokračovali v kauzách a veciach, o ktorých písal. „Ide o prípady zneužívania moci, eurodotácií a podvodov, ktoré súvisia s najvyššími vládnymi predstaviteľmi,“ vysvetlil.

Ako dodal, Európsky parlament bude pokračovať v misiách, ktoré vykonali na Slovensku a Malte po vraždách novinárov. Rovnako uviedol, že v decembri príde na Slovensko misia z výboru pre kontrolu rozpočtu, v ktorej sa budú zaoberať podvodmi na agrodotáciách a situáciou malých farmárov.

Podľa jeho slov väčšina europoslancov dávala posun do súvislosti s vraždou maltskej novinárky. Tam totižto rovnako vypátrali páchateľov, ale nemajú informácie o objednávateľoch. „Väčšina z nich hovorila, že situácia je veľmi podobná ako na Malte a je potrebné ísť ďalej, aby sme sa dozvedeli celú pravdu,“ povedal.

Dodal, že jeho frakcia kresťanských demokratov je zo všetkých najaktívnejšia v presadzovaní základných ľudských práv a slobody slova. Podľa neho a jeho kolegov však je treba urobiť viac. Nielen v prípade potrestania páchateľov, ale aby si novinári mohli robiť svoju prácu. „Je to dôležitou súčasťou demokratického systému, novinári často nahrádzajú rôzne inštitúcie a dôležité informácie sa dozvedáme práve od nich. Čiže im treba vytvárať také podmienky, aby svoju prácu mohli vykonávať slobodne a aby mohli písať o svojich zisteniach,“ uviedol na záver. Podobné vyjadrenie mal aj na svojej facebookovej stránke. 

Sulík: Nechajme vyšetrovateľov pracovať

„Treba nechať policajtov, aby si dokončili svoju robotu. No oslavy je priskoro, dosť dlho im to doteraz trvalo,“ uviedol kriticky predseda SaS Richard Sulík. Podľa neho by to však bolo v poriadku, ak by sa potvrdili informácie, že tak chceli páchateľov nachytať na hruškách. Dodal, že celá vec sa bude hodnotiť po tom, ako si policajti a vyšetrovatelia dokončia svoju robotu – a teda, že nájdu hlavného objednávateľa vraždy.

Čo však hovorí na reakcie iných europoslancov, nechcel komentovať. „V tomto súhlasím s Bélom Bugárom, že treba nechať vyšetrovateľov riadne si dokončiť svoju robotu. Ideálne bez politických tlakov a nech ukážu, čo zistili,“ uzavrel.

Zala: Zvýšilo to dôveru v Slovensko

Ďalší nominant Smeru Boris Zala uviedol, že nepredpokladal takú rýchlu prácu vyšetrovateľov a slovenskej polície. „Ukázalo sa, že medzinárodná spoluprácu zohrala veľmi významnú rolu. Boli k dispozícii rôzne techniky, technológie, čiže výsledok považujem za veľmi pozitívny,“ priznal.

K tomu, či sa podarí nájsť skutočného objednávateľa, sa nevedel vyjadriť. Podľa neho však je zrejmé, že Alena Zs. nie je jedinou objednávateľkou vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. „Prečo by jedna pani z Komárna, ktorá je malou podnikateľkou či prekladateľkou z taliančiny, objednávala vraždu novinára. Je to nelogické,“ konštatoval. Dodal, že to jasne ukazuje na to, že nejde o vrchol celého prípadu. Podľa neho má polícia dôveryhodné stopy, ktoré by danú osoby mohli pomôcť vypátrať.

Čo sa týka slovenských europoslancov, tak pozitívne výsledky vo vyšetrovaní privítal každý z nich. Reakcie ostatných nevie odhadnúť. „Minimálne ľudia z Výboru LIBE, ktorí sa danej záležitosti venujú, si vydýchli. Myslím si, že väčšina z nich, ktorí chodili po Slovensku, ho považujú za normálnu demokraciu s dobrým fungovaním právneho štátu. Určite by nikto nebol rád, ak by sa na zoznam krajín, kde právo nefunguje, pridal ďalší štát. Čiže posun vo vyšetrovaní zvýšil dôveru v Slovenskú republiku,“ vysvetlil.

Škripek: Bál som sa, že sa to skončí ako vražda Remiáša

Europoslanec za OĽaNO Branislav Škripek je rovnako nadšený z posunu vo vyšetrovaní. „Mal som silné obavy, že nedôjde k riadnemu vyšetreniu a k potrestaniu vinníkov a celý prípad sa skončí podobne ako vražda Róberta Remiáša. Som presvedčený, že k tomu pomohla aj delegácia výboru LIBE EP, ktorá navštívila Slovensko dvakrát,” priznal. Dodal, že momentálne je dôležité zistiť, kto si objednal dvojnásobnú vraždu. „Pokiaľ nebude aj tento človek alebo títo ľudia potrestaní, Slováci budú stále strácať nádej, že žijeme v právnom štáte,” konštatoval.

Podľa neho má polícia veľmi silné dôkazy, kto by to mohol byť. Pripomína, že napriek tomu, že už padlo viacero mien, ktoré by si mohli vraždu novinára objednať, je potrebné, aby sa vyšetrovanie dotiahlo do úplného konca. Dodáva, že len tak sa budú novinári cítiť v bezpečí. Podľa jeho názoru informáciu o posune prijali europoslanci s radosťou, zhodujú sa však, že je potrebné nájsť objednávateľa a potrestať ho. „Niektorí sa aj počudovali, že zatiaľ sa maltská polícia v prípade vraždy Daphe Galiziovej tak ďaleko nedostala,” uviedol.
 
Čo sa však týka jeho frakcie ECR, neradi sa vmiešavajú do záležitostí iných krajín. „Spoločne však s kolegami často diskutujeme o korupcii a aj o tom, že Slovensko a Malta majú spoločné to, že sa v oboch krajinách veľmi rozmohla. Až tak, že sa  kriminálnici nedokázali zastaviť ani pred vraždou novinárov. A to je zarážajúce. Preto je rovnako dôležité aj pre Maltu, aby sa našli vrahovia novinárky a odsúdili ich.”

Záborská: Posun ma napĺňa radosťou

„Posun vo vyšetrovaní a zadržanie pravdepodobných vykonávateľov a sprostredkovateľky vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ma napĺňajú opatrnou nádejou, že tento hrozný zločin bude objasnený a vinníci potrestaní. Ďakujem všetkým šikovným a čestným policajtom a dozorujúcemu prokurátorovi za ich doterajšiu prácu. Rada by som ich povzbudila, aby vo svojom úsilí vytrvali až do konca,” uviedla europoslankyňa za KDH Anna Záborská. Rovnako ako jej kolegovia povedala, že ostatní europoslanci sú radi, že sa vyšetrovanie posunulo, ale očakávajú aj to, že sa nájde objednávateľ. „Rovnako tak, že ďalšie vyšetrovanie definitívne zodpovie aj otázky o súvislostiach medzi samotnou vraždou a podozreniami z korupcie a ekonomických podvodov, o ktorých Ján Kuciak písal,” doplnila na záver.
 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Organizácie cestovného ruchu výrazne prehodnotili aktivity na rok 2020

Organizácie cestovného ruchu na Slovensku museli významne prehodnotiť aktivity naplánované na rok 2020. Dôvodom je koronakríza, ktorá negatívne ovplyvnila aj finančnú situáciu...

Libanon: Demonštranti v Bejrúte usmrtili policajta, obsadili ministerstvá

Najmenej 230 ľudí utrpelo v sobotu zranenia počas zrážok medzi políciou a demonštrantmi v libanonskom Bejrúte. Skupiny protestujúcich vtrhli do viacerých ministerstiev...

Vysoké Tatry: Po páde v masíve Ostrého štítu zahynul muž

Po páde v masíve Ostrého štítu vo Vysokých Tatrách zahynul v sobotu popoludní muž. Ako na svojej webstránke informuje Horská záchranná služba (HZS), náhodná...

Bejrút: Záchranári sa musia stiahnuť na základne, hrozí eskalácia násilia

Libanonská armáda vyzvala z dôvodu zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie všetky zahraničné záchranné tímy pracujúce v hlavnom meste Bejrút na mieste utorňajšieho výbuchu,...

Strana Za ľudí bude mať sedem podpredsedov

Strana Za ľudí bude mať sedem podpredsedov, počas sobotného snemu v Trenčianskych Tepliciach o tom rozhodli delegáti. Informuje o tom strana na sociálnej...

Generálnu prokuratúru od utorka dočasne povedie prvá námestníčka Viera Kováčiková

Práva a povinnosti generálneho prokurátora (GP) SR bude od utorka (11. 8.) zastávať prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková. Prezidentka...

Analýza: Vlani zarábalo menej ako 600 eur 7,4 % ľudí. Začal boj o minimálnu mzdu

Na Slovensku odštartovala diskusia o výške minimálnej mzdy pre rok 2021. Rezort práce ju navrhuje zvýšiť o 40 eur na 620 eur v hrubom....
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,566 Úmrtí 31 Uzdravení 1,861 Infikovaných 674 Last updated: 9. augusta 2020 - 05:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky