piatok, 14 mája, 2021
9.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Vedci spočítali, koľko ľudí umrelo pri vojnách USA od roku 2001. Sú...

Vedci spočítali, koľko ľudí umrelo pri vojnách USA od roku 2001. Sú to vysoké čísla

Najviac mŕtvych bolo jednoznačne v Iraku, ktorý zo všetkých smrtí počítaných v štúdii tvorí viac ako nadpolovičnú väčšinu. Ako je možné vidieť v tabuľke, nezapočítavajú sa mŕtvi zo Sýrie, kde štúdia tvrdí, že došlo k ďalším viac ako polmiliónovým stratám na životoch. Z čísel je tiež možné vidieť, že počet padlých policajtov a vládnych vojakov v Afganistane a v Iraku prevyšuje počet zabitých nepriateľov.

Amerika stratila v Iraku a Afganistane dohromady necelých 15-tisíc vojakov, žoldnierov a zamestnancov ministerstva obrany. Straty ďalších krajín tvoria približne desatinu tých amerických. Zaujímavý je tiež rozdiel medzi Irakom a Afganistanom, pokiaľ ide o žurnalistov a pracovníkov neziskových organizácií. Zatiaľ čo Irak sa zdá nebezpečnejší pre prvých, Afganistan zase pre druhých.

Straty spôsobené vojnou v Afganistane, Pakistane a Iraku:

Straty spôsobené vojnou v Afganistane, Pakistane a Iraku

Štúdia uvádza, že čísla sú s najväčšou pravdepodobnosťou podhodnotené, a to vzhľadom na to, že mnohé straty na strane bojovníkov ISIS alebo Talibanu, ale aj civilistov nie sú započítané, napríklad pri opätovnom obsadení Mosulu, a tiež preto, že štúdia používa najkonzervatívnejšie odhady. Ďalej nie sú započítané ani vojnou nepriamo spôsobené úmrtia, ako napríklad nedostatok jedla, vody, zdravotnej starostlivosti či elektriny. Štúdia uvádza, že najviac smrtí majú na svedomí miestni ozbrojenci, ale čo sa týka civilných obetí, USA a koaličné sily rozhodne nie sú bez viny. Americké ministerstvo obrany ich nezapočítavalo pravidelne. Američania sa síce snažia obmedziť civilné obete pri náletoch, ale stúpa napríklad počet zabitých civilistov pri náletoch vládnych vojsk.

Počet civilistov zabitých provládnymi silami v rokoch 2008 až 2017 (modrá – celkový počet zabitých, červená – počet zabitých pri náletoch):

Počet civilistov zabitých provládnymi silami v rokoch 2008 až 2017

Celú štúdiu nájdete v angličtine TU.

autor: kas

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 386,868 Úmrtí 12,135 Uzdravení 369,609 Infikovaných 5,124 Last updated: 14. mája 2021 - 08:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -