Reforma azylového systému Európskej únie je stále živý projekt, pripomína Saková

  0
  Denisa Saková (Autor: TASR)

  Reforma azylového systému Európskej únie je stále živý projekt, pričom Slovensko podporuje návrh, aby sa realizovala prostredníctvom jedného komplexného balíka opatrení. Uviedla to vo štvrtok ministerka vnútra SR Denisa Saková v rámci zasadnutia Rady EÚ pre vnútorné záležitosti a spravodlivosť v Bruseli.

  Saková pripomenula, že o azylovej reforme sa v EÚ hovorí už niekoľko rokov. Priblížila, že štvrtkové rokovania riešili otázku, či smerovanie tejto reformy má pokračovať v doterajšom kurze, čiže ako jeden veľký a komplexný balík opatrení, alebo sa má prijať návrh, ktorý presadzuje Nemecko, že tento balík treba rozdeliť na niekoľko menších právnych predpisov a tie postupne schvaľovať.

  Reforma sa nestratila z pracovného stola, upozorňuje Saková

  “Tie názory sa rôznia. Slovensko stále zastáva postoj, aby sme celú reformu azylového systému riešili ako balík. Je to kompatibilný balík, ktorý je navzájom prepojený a nedá sa jedna časť riešiť bez druhej,” vysvetlila Saková. Dodala, že rovnakú pozíciu predostreli aj ostatné krajiny Vyšehradskej štvorky (V4).

  Na upozornenie TASR, že podľa niektorých európskych médií je reforma azylového systému EÚ “mŕtva vec”, ministerka uviedla, že stále existuje šanca na jej presadenie, že táto reforma sa nestratila z pracovného stola a bude sa o nej aj naďalej hovoriť.

  Eurokomisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopulos pred zasadnutím Rady ministrov obvinil členské krajiny EÚ, že azylová reforma zlyhala ich vinou. Saková pripomenula, že komisár sa počas mandátu súčasnej Európskej komisie stretával s predstaviteľmi všetkých krajín, ktoré predsedali Rade EÚ, a dobre videl, že nie všetky štáty majú rovnaký názor na reformu azylového systému. Spresnila, že napríklad názory slovenského predsedníctva sa v tejto otázke líšili od názorov predošlého bulharského predsedníctva.

  Stredná Európa má stále obavy, mieni ministerka

  Saková upozornila tiež na hodnotenie súčasného stavu migračnej krízy v EÚ. Spomenula aktívu pomoc krajín V4 kolegom z Talianska pri zamedzení nelegálnej migrácie z Líbye a dodala, že najnovšie štatistiky naznačili nárast migračného tlaku cez západné Stredomorie. Aj preto chcú podľa jej slov Slovensko a región V4 venovať viac pozornosti skúsenostiam Španielska a zamerať sa na spoluprácu s Marokom. Cieľom je podporiť túto severoafrickú krajinu, aby rôznymi technickými možnosťami pomáhala zastaviť tok migrantov cez západnú trasu Stredozemného mora.

  Zároveň však uviedla, že stredná Európa má stále obavy, aby nedošlo k znovuotvoreniu východnej stredomorskej trasy, aj preto Slovensko v spolupráci s partnermi zo Salzburského fóra alebo V4 vyvíja viaceré aktivity zamerané na pomoc krajinám západného Balkánu. Spresnila, že sa tak deje aj na báze bilaterálnych kontaktov, pričom Slovensko sa snaží vyjsť v ústrety “fyzickým potrebám” týchto krajín, či už v podobe vysielania hraničiarov alebo finančných prísľubov pre budovanie technickej ochrany hraníc krajín tohto regiónu.

  - Reklama -