Pre nás v MMF je nevyhnutné, aby sa napätie v oblasti obchodu riešilo spôsobom, ktorý uspokojí každého,“ povedala Lagardeová.
“Je zrejmé, že napätie medzi Spojenými štátmi a Čínou je hrozbou pre svetové hospodárstvo,” odvetila na otázky novinárov. Dodala, že výsledkom nedávno zverejnených špekulácií a “tweetov” je, že dohoda medzi oboma krajinami je menej pravdepodobná.
Americký prezident Donald Trump totiž na sociálnej sieti Twitter napísal, že clá na čínsky vývoz v hodnote 200 miliárd USD (178,59 miliardy eur) zvýši od 10. mája z 10 % na 25 %.
Francúzsky minister hospodárstva Bruno Le Maire na podujatí v Paríži tiež varoval pred vplyvom obchodnej vojny medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta na globálne hospodárstvo.
“Veľmi pozorne sledujeme rokovania medzi Čínou a Spojenými štátmi a chceme, aby rešpektovali princípy transparentnosti a multilateralizmu,” povedal.
Vyzval obe strany, aby sa „vyhli prijímaniu rozhodnutí, ktoré by ohrozili a podkopali globálny rast v nasledujúcich mesiacoch.“
“Zvyšovanie taríf je vždy slepou uličkou a negatívnym rozhodnutím pre celý svet, pre Spojené štáty, pre Čínu, pre eurozónu, pre Európu a svetový rast,” povedal.
Čína v utorok potvrdila, že jej hlavný vyjednávač, vicepremiér Liou Che odcestuje tento týždeň do Washingtonu na rokovania s americkými partnermi.
Obe krajiny už mesiace rokujú o vyriešení obchodného sporu, ktorý viedol k zavedeniu ciel na oboch stranách v celkovej výške 360 miliárd USD.
Americký minister financií Steven Mnuchin pritom uviedol, že zhruba 90 % sporných bodov sa už podarilo vyriešiť, ale v ostatných dňoch vraj začali rokovania viaznuť a obvinil Čínu z porušovania predchádzajúcich sľubov.