“Boj pokračuje a nikdy neprestaneme,” uviedla v posolstve nahratom v Lisabone, kam dorazila po trojtýždňovej plavbe cez Atlantik. Šestnásťročná aktivistka je podľa vlastných slov “neuveriteľne vďačná a poctená, že je jednou z držiteliek” tohto ocenenia.
Získala ho “za podnietenie a umocnenie politických požiadaviek na bezodkladné riešenie klimatických problémov pri zohľadnení vedeckých údajov”, uviedla nadácia Right Livelihood Foundation.
Thunbergová cenu zdieľa s brazílskym domorodým lídrom Davim Kopenawom z kmeňa Janomamov, čínskou bojovníčkou za práva žien Kuo Ťien-mej a obhajkyňou ľudských práv Aminatú Haidárovou zo Západnej Sahary
Haidárová a Kopenawa vyzvali vo svojich prejavoch na slávnostnej ceremónii, aby ich podporilo medzinárodné spoločenstvo. Haidárová kritizovala krajiny ako Španielsko a medzinárodné inštitúcie ako OSN a EÚ, že sklamali príslušníkov etnika Sahráwí. Kopenawa požiadal o pomoc s cieľom vyvinúť nátlak na brazílsku vládu, aby vykázala z krajiny zlatokopov, ktorí podľa jeho slov otravujú rieky a ryby ortuťou.
Na odovzdávaní sa okrem Thunbergovej nezúčastnila ani bojovníčka za práva žien Kuo Ťien-mej, ktorá svoju absenciu avizovala minulý mesiac. Nadácia Right Livelihood Foundation neuviedla dôvod jej neúčasti.
Ocenenie je spojené s odmenou jeden milión švédskych korún (94.000 eur).