štvrtok, 26 novembra, 2020
1.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Ambulantný sektor bol na okraji záujmu ministerky Kalavskej, tvrdí Šóth

Ambulantný sektor bol na okraji záujmu ministerky Kalavskej, tvrdí Šóth

“Kroky pani ministerky počas jej pôsobenia vo funkcii ministerky zdravotníctva podľa nás nijako neprispeli k zlepšeniu situácie ambulantného sektora, ktorý v našom štáte kolabuje. Naopak, ambulantný sektor bol na okraji záujmu a jej pozornosť sa sústredila len na nemocnice, aj to len štátne,” zhodnotil pôsobenie šéfky rezortu zdravotníctva Šóth.

Podľa jeho slov sa slovenské zdravotníctvo blíži ku kolapsu, a to každým dňom. Pripisuje to práve výsledkom politických rozhodnutí. “Záujem o pacienta, zdravotníckych pracovníkov a podmienky zdravotníctva v našej spoločnosti nie sú napĺňané reálnymi krokmi,” mieni.

Šéf ASL SR poukázal na problematické body slovenského zdravotníctva. Tými sú podľa jeho slov zvyšovanie počtu študentov, rezidentský program, zrušenie limitov pre špecialistov, nová minimálna sieť ambulancií, programový rozpočet či budovanie centier integrovanej zdravotnej starostlivosti.

Na snímke Marián Šóth. Zdroj: TASR

Za systémový krok na riešenie nedostatku lekárov nepožuje zvýšenie počtu lekárov. To vlani nariadil premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). “Fakulty sú stále ekonomicky závislé od príjmov, ktoré zabezpečujú platiaci zahraniční študenti. V Česku boli od roku 2018 dotácie pre lekárske fakulty zvýšené o 30 percent. Na Slovensku sa s podobným opatrením nepočíta. V rozpočte na rok 2020 sme podporu lekárskych fakúlt hľadali márne,” mieni Šóth.

Rezidentský program mal podľa jeho vyjadrenia potenciál pomôcť ambulantnému sektoru najmä v primárnej starostlivosti. “Podmienky ambulantných poskytovateľov sú však také, že mladých lekárov nelákajú. Dnes sa rozšíril okrem všeobecných lekárov aj na ďalšie odbornosti a stáva sa čoraz viac pomocou pre ústavnú starostlivosť,” skonštatoval.

Na snímke Andrea Kalavská. Zdroj: TASR

“V súvislosti so zrušením limitov pre špecialistov nám zarezonovali vyjadrenia pani ministerky, že ambulantný sektor je financovaný dostatočne, že veľký ústupok ambulantným lekárom bolo zavedenie bezlimitného prostredia a že ten lekár, ktorý robí, je dofinancovaný dosť. Rozhodne s týmto tvrdením pani ministerky nesúhlasíme,” doplnil.

Zdôvodnil to tým, že zrušenie limitov je len odstránenie systému, cez ktorý ambulantní lekári dotovali zdravotníctvo. “Pretože bez ohľadu na objem pacientov zaplatené mali maximálne do výšky limitu. Ostatné výkony boli síce medicínsky opodstatnené, ale neuhradené. Zrušenie limitov však neznamená neobmedzenú kapacitu špecialistov. Netreba opomenúť, že aj lekár má nejakú fyzickú a psychickú kapacitu,” zhodnotil. Nedostatok ambulancií nevyrieši podľa Šótha ani nová minimálna sieť ambulancií.

Nepáči sa mu ani to, že zdravotné poisťovne sú zaviazané na šetrenie, ktoré má byť realizované aj cez revíznu činnosť v ambulanciách. “Nárast zdrojov predpokladaný rozpočtom v zmluvách nemáme, ale zmeny v revíznej činnosti už cítime,” uzavrel.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Register potravín pre potravinový semafor je v 2. čítaní

Na Slovensku by sa mal zaviesť nový register potravín pre potravinový semafor, ktorý vedie Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Poslanci...

Maďarsko: Vláda predĺžila kontroly na hraniciach do konca januára

Maďarská vláda predĺžila do konca januára 2021 nariadenie o dočasnom obnovení kontrol na štátnych hraniciach, ktoré v rámci ochrany pred šírením nového...

Mení sa ochrana whistleblowerov pri dopingu, poslanci schválili novelu

Do zákona o športe sa doplnia nové skutkové podstaty dopingu súvisiace s ochranou informátorov, tzv. whistleblowerov. Ide napríklad o odrádzanie od oznámenia...

Laurenčík: Fico, vzdaj sa mandátu poslanca

Podpredseda Národnej rady (NR) SR Milan Laurenčík (SaS) vyzýva poslanca a šéfa Smeru-SD Roberta Fica, aby sa vzdal poslaneckého mandátu. Informoval o...

Austrália: V súvislosti so zabíjaním v Afganistane prepustia najmenej 10 vojakov

Austrálska armáda prepustí zo služby najmenej desať vojakov špeciálnych jednotiek, ktorí sa podľa správy zverejnenej minulý týždeň podieľali na nezákonnom zabití najmenej...

Klus: Dlho sme žili v domnení, že medzinárodný terorizmus je od Slovenska ďaleko

„Na Slovensku sme dlho žili v domnení, že medzinárodný terorizmus je od nás ďaleko a vôbec sa nás netýka. Nie je to...

Pribudlo 17 mŕtvych a 1953 nakazených novým koronavírusom

Na Slovensku v stredu (25. 11.) pribudlo 1953 nakazených novým koronavírusom, vykonalo sa 10.723 testov. Pribudlo 17 úmrtí. Z ochorenia sa vyliečilo...
Slovensko
Pozitívne vzorky 101,257 +1,953 Dnes Úmrtí 749 +17 Dnes Uzdravení 56,378 Infikovaných 44,130 Last updated: 26. novembra 2020 - 13:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky