Estónsky minister vnútra, ktorý urazil fínsku premiérku, zostáva vo funkcii

  0
  Fínska premiérka Sanna Marinová (Autor: TASR)

  Jej návrh pri hlasovaní podporilo 44 poslancov, proti ich bolo 42. Návrh však nezískal v 101-člennom parlamente potrebnú väčšinu 51 hlasov, informovala agentúra AP.

  Návrh predložili opozičné strany, ktoré pobúrili Helmeho slová na adresu novej fínskej premiérky Sanny Marinovej.

  Helme totiž v nedeľu v rozhlasovom interview vyjadril pochybnosti, že Marinová a jej vláda sú schopní viesť Fínsko, pričom spomenul aj dávny výrok Vladimira Uľjanova (Lenina), že “ministrom sa môže stať každý kuchár”.

  Na kombosnímke vľavo Mart Helme. Zdroj: siseministeerium.ee/TASR

  Ostatných členov fínskej vlády Helme považuje za “pouličných aktivistov a ignorantov”.

  Novú ľavicovú vládu vo Fínsku Helme označil za akt “historickej pomsty červených… zúfalo sa snažiacich zničiť fínsky štát a zmeniť Fínsko na nejaký druh europrovincie”.

  Estónska prezidentka Kersti Kaljulaidová požiadala v tejto súvislosti fínskeho prezidenta Sauliho Niinistöa, aby tlmočil jej ospravedlnenie premiérke Marinovej i členom jej kabinetu.

  Fínskej premiérke sa neskôr ospravedlnil aj samotný Helme, pričom tvrdil, že jeho výroky boli médiami nesprávne interpretované.

  Líderka estónskej opozície Kaja Kallasová v utorok pred hlasovaním o návrhu na vyslovenie nedôvery vyhlásila, že Helme “opäť poškodil povesť estónskeho štátu”.

  “Ak ho necháme pokračovať ako ministra, bude môcť Estónsko ponížiť ešte viac,” dodala. Podľa Kallasovej výzvu jej Estónskej reformnej strany (ER) podporili aj ďalšie opozičné strany a dokonca aj jeden poslanec vládnej koalície.

  Ako informovala agentúra RIA Novosti, na to, aby bol návrh na vyslovenie nedôvery Helmemu zaradený do programu schôdze v parlamente, chýbalo opozícii pri hlasovaní sedem hlasov.

  Estónsky minister Helme, šéf pravicovo-populistickej Estónskej konzervatívnej ľudovej strany (EKRE), je známy svojím nesalónnym vyjadrovaním, ktorým opakovane spôsobuje problémy premiérovi Jürimu Ratasovi z koaličnej Estónskej strany stredu (EK).

  Opozícia sa preto opakovane pokúša o jeho odvolanie, avšak doposiaľ neuspela.

  - Reklama -