štvrtok, 4 marca, 2021
11.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Majte sa na pozore, varuje iránsky šéf diplomacie Brusel. Toto je to,...

Majte sa na pozore, varuje iránsky šéf diplomacie Brusel. Toto je to, čo má Trump v úmysle a EÚ musí byť v tomto smere veľmi opatrná, varuje

“To je to, čo má Trump v úmysle a EÚ musí byť preto v tomto smere veľmi opatrná,” povedal Zaríf v Teheráne na stretnutí so šéfkou zahraničnej politiky EÚ Federicou Mogheriniovou.

Podľa stránky rezortu iránskej diplomacie, na ktorú sa odvoláva agentúra DPA, Mogheriniová uistila Teherán, že EÚ bude dôsledne dodržiavať jadrovú dohodu a bude sa snažiť presvedčiť Spojené štáty o jej výhodách. Zároveň vyzvala všetky strany, aby dovtedy nepodnikali neuvážené kroky.

Témami stretnutia boli i rozšírenie spolupráce Iránu a EÚ v rôznych oblastiach, ako aj regionálne otázky vrátane situácie v Sýrii, Jemene, Bahrajne a Iraku.

Mogheriniová sa dnes stretla aj so staronovým iránskym prezidentom Hasanom Rúhaním, na inaugurácii ktorého sa zúčastnila. Ten označil dohodu za dôležitý krok k svetovému mieru. Irán si podľa neho plní všetky svoje povinnosti a bude tak robiť aj naďalej, no Trumpova politika vyvoláva v Iráne pochybnosti a nedôveru.

Zaríf už minulý týždeň povedal, že Trump chce Irán dotlačiť k odstúpeniu od jadrovej dohody, Teherán sa však k tomu nedá vyprovokovať a mieni využívať všetky jej privilégiá, najmä ekonomické. Ak to však v dlhodobom horizonte nebude zaručené, odstúpenie Iránu od dohody nie je vylúčené, varoval Zaríf.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 317,159 +2,800 Dnes Úmrtí 7,560 +71 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 54,299 Last updated: 4. marca 2021 - 19:39 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky