NATO chce zadefinovať kyberpriestor ako vojenskú oblasť. Budeme reagovať rovnako ako pri pozemnej agresii alebo útokoch zo vzduchu, varuje šéf Aliancie

    0
    Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (Autor: TASR/AP Photo/Virginia Mayo)

    Šéf aliancie pred nadchádzajúcim stretnutím ministrov obrany NATO (29.-30.6.) pripomenul, že kybernetické útoky, ku ktorým došlo v máji (WannaCry) a v priebehu tohto týždňa (Petrwrap) dokazujú, aký veľký má význam posilnenie spoločnej kybernetickej obrany. 

    „A to je presne to, čo robíme,“ zdôraznil Stoltenberg pred novinármi. Spresnil, že prebieha viac odborných školení, dochádza k výmenám osvedčených postupov a technológií a všetci spojenci sú ochotní ešte tesnejšie medzi sebou spolupracovať a začleniť do systému obrany všetky svoje spôsobilosti.

    Stoltenberg zároveň pripomenul, že NATO sa vlani rozhodlo vytvoriť z kyberpriestoru „operačný priestor“, čo znamená, že aj kybernetický útok môže viesť k aktivovaniu článku 5 Zakladajúcej zmluvy aliancie, ktorý uvádza, že všetky členské krajiny NATO zakročia na pomoc jednému zo svojich spojencov v prípade, ak bude napadnutý. 

    „Sme na ceste zadefinovať kyberpriestor ako vojenskú oblasť, čo znamená, že na vojenské účely budeme mať pozemné, vzdušné, morské a kybernetické prostredie,“ zdôraznil šéf aliancie.

    - Reklama -