Katar rokuje o dodávkach potravín a vody s Iránom a Tureckom. Izolovanie štátu je proti hodnotám islamu, povedal Erdogan

    0
    Erdogan počas prejavu na kongrese vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) (Autor: TASR)

    Turecko je regionálnym spojencom Kataru a Erdoganove slová z utorka sú zatiaľ najsilnejšou reakciou na napätú situáciu, ktorá vznikla po tom, ako Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt prerušili vzťahy s Katarom a začali voči nemu uplatňovať ekonomické sankcie. Diplomatický konflikt vznikol na základe obvinení, že Katar financuje extrémistické islamistické skupiny. Katar tieto obvinenia odmieta.

    Izolovať štát vo všetkých možných oblastiach je neľudské a protirečí to hodnotám islamu. Je to ako by bol nad Katarom vynesený rozsudok smrti, vyhlásil Erdogan v utorok v Ankare na stretnutí s členmi vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP). 

    Upozornil, že práve Katar spoločne s Tureckom zaujali najzásadnejší postoj proti teroristickej organizácii Islamský štát. Dodal, že obviňovanie Kataru je nezmyselné.

    Ekonomické sankcie uvalené na Katar štátmi regiónu viedli k prerušeniu dovozu potravín a ďalších komodít. Spôsobili tiež, že niektoré zahraničné banky znižujú rozsah svojho podnikania v tomto štáte.

    Katar pred vypuknutím diplomatickej krízy dovážal zo zahraničia – najmä zo susediacich štátov v Perzskom zálive – až 80 percent potravín. Teraz o dodávkach potravín a vody vedie rokovania s Iránom a Tureckom.

    Reštrikcie voči Kataru kritizoval aj iracký premiér Hajdár Abádí, ktorý v utorok upozornil, že uvalené sankcie škodia radovým obyvateľom emirátu, nie jeho vládcom.

    Arabské štáty Perzského zálivu verejne voči Kataru nevzniesli žiadne požiadavky. Neoficiálne však od neho žiadajú prerušenie diplomatických vzťahov s Iránom, vyhostenie všetkých členov palestínskeho hnutia Hamas a hnutia Moslimské bratstvo, zmrazenie bankových kont členov Hamasu, ukončenie podpory teroristických organizácií a zasahovania do záležitostí Egypta, spresnila agentúra Reuters.

    Niektorí analytici tvrdia, že medzi požiadavkami je aj ukončenie činnosti satelitnej televízie al-Džazíra alebo zmena jej redakčnej politiky.

    Turecko a Katar poskytovali podporu hnutiu Moslimské bratstvo, ktoré bolo nedávno v Egypte vplyvnou politickou silou, a podporili aj povstalcov bojujúcich v Sýrii za zosadenie prezidenta Bašára Asada.

    - Reklama -