Napätá atmosféra, rozpory, prekrikovanie a vzájomné útoky. Le Penová s Macronom zasadli proti sebe a bolo sa na čo pozerať

    0
    Emmanuel Macron a Marine Le Penová pred začiatkom televíznej predvolebnej debaty (Autor: TASR)

    Vnútorná bezpečnosť a islamský terorizmus

    Marine Le Penová dlhodobo presadzuje vyhostenie 11.000 ľudí, ktorí majú podľa francúzskych tajných služieb kontakty s teroristami. Tejto téme sa podľa nej Emmanuel Macron v programe nevenuje.

    “Je potrebné zastaviť financovanie islamských radikálov zo zahraničia, napríklad zo Saudskej Arábie a Kataru,” vyhlásila kandidátka Národného frontu (FN). Tiež navrhuje zatvorenie salafistických mešít na francúzskom území a zákaz radikálnych spoločenských a športových organizácií blízkych radikálnemu islamu.

    Macronovi pripomenula jeho straníka Mohammeda Saoua. Ten na sociálnej sieti v súvislosti s útokom na redakciu satirického časopisu Charlie Hebdo povedal: “Ja nie som Charlie a nikdy nebudem Charlie.” Macron ho najprv bránil, ale neskôr ho zbavil straníckych funkcií.

    Líder hnutia Vpred! súperke oponoval, že boj proti terorizmu je jednou z jeho priorít. Chce posilniť spravodajské služby a zasahovať proti problémovým jednotlivcom, pri čom by sa spoliehal na spoluprácu s ostatnými členskými štátmi EÚ.

    Odmietol plošné vyhostenie ľudí, ktorých tajná služba vyhodnotila ako problémových. Na druhej strane navrhol namiesto trestného stíhania pokutovanie menších trestných činov a priestupkov, napríklad krádeží.

    Európska únia a eurozóna

    Marine Le Penová zopakovala, že po zvolení by iniciovala rokovania s EÚ a je proti užšej ekonomickej integrácii. “Euro, to je mena bankárov, nie ľudu,” zvolala kandidátka a vyslovila sa za návrat franku. Ten by podľa nej fungoval paralelne na vnútroštátnej úrovni popri eure v medzinárodných transakciách.

    Exminister financií jej oponoval, že takýto systém “jednoducho nie je možný”. Súperke položil otázku, ako by fungovali firmy, keby obchodovali v eurách a platili výplaty vo frankoch, pričom národná mena by mohla devalvovať.

    Macron vyjadril názor, že plán jeho súperky by priniesol chaos a oslabenie francúzskej ekonomiky a priemyslu.
          

    Medzinárodné vzťahy a Rusko

    “Chcem silné Francúzsko, ktoré bude schopné garantovať mier, a chcem bojovať proti terorizmu,” skonštatoval Macron. Vyjadril sa za partnerstvo s prezidentom USA Donaldom Trumpom a silný spoločný európsky trh.

     Na Putina by tlačil, aby deeskaloval konflikt na Ukrajine a Le Penovej odkázal, že by ruskému prezidentovi “nebol podvolený ako ona”.

    Le Penová zas hlásala návrat k nezávislosti Francúzska v medzinárodnom systéme. “Francúzsko by malo rešpektovať všetky národy a ich spôsob vlády. Mali by sme udržiavať vzťahy s Ruskom i USA, treba hovoriť s každým,” vyhlásila.

    Na európskej úrovni vidí problém v nevyvážených vzťahoch medzi Nemeckom a Francúzskom. Paríž je podľa nej podvolený v rámci EÚ nemeckej ekonomike.

    Počas prvej fázy debaty Le Penová svojmu súperovi vyčítala, že bol poradcom prezidenta a ministrom hospodárstva, ale nezrealizoval vtedy návrhy, ktoré teraz navrhuje v kampani.

    Označila sa za ochrankyňu francúzskej kultúry a historického dedičstva. Spomenula problematiku vyslaných pracovníkov z ostatných členských štátov, ktorí podľa nej zarábajú na úkor Francúzov.

    Macron jej zakontroval tvrdením, že Le Penová vkuse klame a nemá konštruktívny politický program.

    V debate diskutovali Marine Le Penová a Emmanuel Macron o približne tucte tém. O budúcej hlave štátu Francúzi rozhodnú v nedeľňajšom druhom kole prezidentských volieb.

    - Reklama -