Korupčník Medvedev? Ruský premiér má vážny problém

    0
    Ruský premiér Dmitrij Anatolievič Medvedev (Autor: SITA)
    S prezidentom Vladimirom Putinom bolo v marci spokojných 82 percent respondentov (vo februári ich bolo 84 percent).
     
    Medvedev sa pred mesiacom stal terčom obvinení Fondu pre boj proti korupcii (FBK), na ktorého čele stojí opozičný politik a blogér Alexej Navaľnyj. Ten Medvedeva v dokumentárnom filme “Pre vás žiadny Dimon” zverejnenom na kanáli YouTube obvinil, že vlastní niekoľko luxusných nehnuteľností a je na vrchole rozsiahlej korupčnej schémy.
     
    Názov filmu si jeho autori “požičali” od Medvedevovej hovorkyne, ktorá sa v jednom z rozhovorov takto ohradila voči zvyku novinárov hovoriť o Medvedevovi ako o Dimonovi, čo sa v Rusku považuje za azda až príliš familiárnu podobu mena Dmitrij.
     
    Podľa autorov filmu Medvedev cez dobročinné nadácie a organizácie úradne zapísané na mená premiérovi blízkych ľudí – príbuzných či bývalých spolužiakov – vlastní drahé nehnuteľnosti zakúpené za peniaze oligarchov a s pôžičkami od štátnych bánk.
     
    Ruský premiér sa k týmto tvrdeniam vyjadril prvýkrát až tento utorok, a to na stretnutí s robotníkmi v Tambove, keď vyhlásil, že ide o “nezmysel” a “zdrapy papiera”. Navaľného – bez toho, aby uviedol jeho meno – obvinil, že ide za svojím konkrétnym politickým cieľom, kvôli ktorému “ťahá ľudí do ulíc” a používa mládež ako svoj obranný štít. Medvedev ubezpečil, že má pevné nervy a bude pracovať ďalej bez ohľadu na útoky a provokácie.
     
    Ako uviedla rozhlasová stanica Echo Moskvy, predstavitelia FBK sú sklamaní Medvedevovou reakciou. Podľa právnika FBK Ivana Ždanova “premiér v podstate nič nepovedal”. “Nereagoval na vyšetrovanie (FBK) ani v jedinom bode,” upozornila jeho kolegyňa Ľubov Soboľová. Podľa nej sa Medvedev teraz “snaží o protiútok, aj keď jediný spôsob, ako by sa mohol očistiť, je vyjadriť sa k jednotlivým obvineniam”.
     
    FBK a poslanec za Komunistickú stranu Ruskej federácie Valerij Raškin v súvislosti s týmto prípadom dali podnet na Vyšetrovací výbor Ruskej federácie.
     
    Vzhľadom na nečinnosť ruských úradov Navaľnyj na 26. marca zvolal mítingy proti korupcii, ktoré sa konali vo viacerých veľkých mestách Ruska. V Moskve bolo toto zhromaždenie úradmi nepovolené a došlo na ňom k zadržaniu od 500 do 1000 ľudí. Medzi nimi bol aj Navaľnyj, ktorý bol neskôr odsúdený na zaplatenie pokuty za nedovolené zhromažďovanie a na 15 dní väzenia za kladenie odporu pri zatýkaní.
     
    - Reklama -